Katala odločno zanika vpletenost v napade.
Pred tremi leti so ga v Libiji ujeli pripadniki ameriških osebnih enot, potem ko ga je v past zvabil "Ali", ki je od Američanov dobil sedem milijonov dolarjev nagrade, da se s Katalo spoprijatelji in jim ga spravi v roke. Na vrh seznama osumljencev je prišel po prisluhih telefonskim pogovorom, med katerimi se je hvali, da je napadel in pobijal Američane.
Ob aretaciji je sicer ameriške vojake spraševal, zakaj so ga prijeli, češ da ni imel nič z ničemer. Spravili so ga na ladjo in ga med 13-dnevno potjo v ZDA intenzivno zasliševali, vendar ni priznal sodelovanja v napadih. Izrazil pa naj bi mnenje, da so ZDA v središču vseh svetovnih problemov sodobnega časa.
Katali sodijo na civilnem sodišču, ker nima nobenih zvez z znanimi terorističnimi organizacijami in ker so ga ujeli v času predsednika Baracka Obame, ki v Guatanamo na Kubo ni več pošiljal terorističnih osumljencev islamske vere, ker je hotel taborišče zapreti. Njegov naslednik Donald Trump ga namerava ohraniti in tudi spet polniti.
V napadu na ameriški konzulat in bližnje poslopje obveščevalne agencije Cia sta umrla veleposlanik ZDA v Libiji Chris Stevens in uslužbenec State Departmenta, ki sta se zadušila v konzulatu ter dva ameriška plačanca oziroma varnostnika, ki ju je ubila minometna granata.
Obamova administracija se je uvodoma na napad odzvala z mnenjem, da je šlo za del muslimanske reakcije na ameriški film o preroku Mohamedu, šele kasneje pa so ugotovili, da ni šlo za spontane demonstracije ampak organiziran napad, ki naj bi ga zasnoval Katala.
Tožilec John Crabb je porotnikom uvodoma zagotovil, da Katala zelo sovraži ZDA in sovraštvo je vrelo, dokler ni prekipelo med napadom na konzulat. Odvetnik obtoženega Jeffrey Robinson pa je skušal opozarjati, da je Katala nedolžen, dokler se mu ne dokaže krivde, da je vedno zanikal udeležbo v napadu, da se je boril skupaj z Američani proti pokojnemu diktatorju Moamarju Gadafiju in da je libijski domoljub.
Seznam točk obtožnice je po ameriško zajeten in Katali grozi dosmrtni zapor. Proces je tudi verjetno zadnja preizkušnja pregona terorističnih osumljencev oziroma obtožencev na ameriških civilnih sodiščih. Trump jim želi soditi na vojaških sodiščih v Guantanamu, ki ga Obama osem let ni bil sposoben zapreti, preseliti obtožence pred civilna sodišča v ZDA in obsojence v zapore na ameriških tleh.
V ZDA sodijo osumljencu za napad na konzulat v Bengaziju
3. okt. 2017 9:40 Osveženo: 9:41 / 03. 10. 2017
Na ameriškem zveznem sodišču v Washingtonu se je v ponedeljek začel sodni proces proti Libijcu Ahmedu Abu Katali, ki je obtožen organizacije in sodelovanja v napadu na ameriški konzulat v Bengaziju leta 2012, v katerem so umrli štirje Američani.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke