Revija Reporter
Svet

V Vukovarju z referendumom proti cirilici

STA

22. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Hrvaško ministrstvo za upravo je upoštevalo zahtevo sveta srbske manjšine iz Vukovarja, ki je zaprosil za oceno zakonske upravičenosti odločitve vukovarskih oblasti, da bi mesto v celoti izvzeli iz ustavnega zakona o pravicah narodnih manjšin, kot je v začetku novembra v spremenjenem statutu mesta določil vukovarski mestni svet.

Po mnenju sveta srbske manjšine v Vukovarju sporni člen statuta ni v skladu z ustavnim zakonom o pravicah narodnih manjšin niti z zakonom o uporabi jezika in pisave narodnih manjšin. Ministrstvo za upravo je ustavilo izvajanje člena spremenjenega statuta mesta in svojo odločitev poslalo vladi. Ta ima 30 dni časa, da od hrvaškega ustavnega sodišča zahteva oceno ustavnosti spremenjenega statuta mesta Vukovar.

Za ostale spremembe statuta Vukovarju, vključno s tem, da ga razglasijo za mesto posebne pietete za žrtve domovinske vojne ter da je v Vukovarju uradni jezik hrvaščina, pisava pa latinica, so na ministrstvu ugotovili, da so v skladu z ustavo in zakoni.

Hrvaški minister za upravo Arsen Bauk je večkrat dejal, da je treba spoštovati ustavni zakon o pravicah manjšin in da bodo nadaljevali s postavljanjem dvojezičnih napisov na državne institucije, ne glede na nasprotovanje štaba za zaščito hrvaškega Vukovarja in ostalih nezadovoljnih državljanov.

Vlada je septembra začela postavljati dvojezične napise v cirilici in latinici na poslopjih državne uprave v Vukovarju, a so nasprotniki cirilice nasilno protestirali in razbili ali ukradli večino dvojezičnih napisov.

Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja je celo izkoristil spor o cirilici, da je hrvaškemu državnemu vrhu preprečil udeležbo v spominskem sprevodu ob obletnici zasedbe Vukovarja 18. novembra.

Člani vukovarskega štaba trdijo, da vlada nasilno uvaja cirilico v mestu, in zahtevajo, da bi morali Vukovar izvzeti iz ustavnega zakona o pravicah narodnih manjšin, ki dovoljuje dvojezične napise, če v določeni lokalni samoupravi živi več kot tretjina pripadnikov katere od 22 narodnih manjšin na Hrvaškem.

Zato so v nedeljo začeli zbirati podpise za referendum, na katerem naj bi državljani odločili, ali so za to, da bi dvojezične napise uveljavili v tistih lokalnih skupnostih, v katerih pripadniki narodnih manjšin predstavljajo najmanj polovico prebivalstva. Srbska manjšina po podatkih popisa prebivalstva iz leta 2011 v Vukovarju predstavlja tretjino prebivalstva.

Pobudniki referenduma morajo zbrati najmanj deset odstotkov podpisov vseh hrvaških volivcev, kar je približno 450.000 podpisov.