Revija Reporter
Svet

V Nemčiji naj bi novega kanclerja potrjevali v začetku decembra

STA

21. okt. 2021 17:12 Osveženo: 17:17 / 21. 10. 2021

Deli na:

Olaf Scholz, kanclerki kandidat SPD

Reuters

Bodoča nemška vladna koalicija si bo prizadevala, da bi pogajanja o koalicijski pogodbi dokončali do konca novembra, v tednu od 6. do 10. decembra pa bi novi bundestag izvolil novega kanclerja in s tem potrdil novo vlado, je ob današnjem uradnem začetku koalicijskih pogajanj dejal generalni sekretar liberalcev (FDP) Volker Wissing.

Že dan po ustanovni seji novega sklica bundestaga, ki bo potekala naslednji torek, se bodo začela koalicijska pogajanja v posameznih delovnih skupinah. Te naj bi potem do 10. novembra uskladila stališča na svojih področjih, nato pa naj bi se delo nadaljevalo v glavni pogajalski skupini, ki bo štela 18 članov, je povedal generalni sekretar socialnih demokratov (SPD) Lars Klingbeil.

Nato naj bi koalicijsko pogodbo do konca novembra dokončno uskladili. Sledilo naj bi potrjevanje koalicijske pogodbe v vseh treh strankah, tako SPD, FDP in Zelenih, kar naj bi se zaključilo konec novembra oz. v prvem tednu decembra. Zatem pa bo bundestag odločal, kdo bo prihodnji kancler, predvideno časovnico navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Novi kancler bo sicer vodja SPD, Olaf Scholz, ki je stranko na volitvah 26. septembra popeljal do relativne zmage s 25,7 odstotka. Zeleni so prejeli 14,8 odstotka glasov, FDP pa 11,5. Sholz bo na kanclerskem položaju nasledil Angelo Merkel, ki je Nemčiji vladala zadnjih 16 let, njenim krščanskim demokratom (CDU/CSU) pa na volitvah ni uspelo premagati SPD in se zdaj selijo v opozicijo.

Pogajalci SPD, FDP in Zeleni so se za začetek formalnih koalicijskih usklajevanj dogovorili prejšnji teden. Na desetih straneh so določili skupne cilje, ki naj bi odražali kompromise med njihovimi interesi.

Tako nameravajo dvigniti zakonsko določeno minimalno plačo na 12 evrov na uro s sedanjih 9,60 evra. To je bila osrednja zahteva SPD. Liberalci se na drugi strani zavzemajo, da se ne bi uvedel davek na premoženje, davki na dobiček in na dodano vrednost pa da se ne bi zviševali. Držali naj bi se tudi t.i. zavore zadolževanja. Zeleni si medtem prizadevajo bistveno okrepiti prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam.