Vrh se bo začel z delovno večerjo, ki jo bo gostil hrvaški premier Andrej Plenković. V Dubrovniku pričakujejo večino predsednikov vlad 16 držav srednje in vzhodne Evrope.
Kitajski premier bo v Dubrovniku imel vrsto dvostranskih srečanj s premierji evropskih članic pobude, danes popoldne tudi s Šarcem.
Osrednji dogodek vrha bo plenarna seja vrha pobude. Sklepe srečanja bodo sprejeli v dokumentu dubrovniške smernice, ki bo predstavljal program delovanja pobude za obdobje do naslednjega srečanja. Po plenarni seji je predvideno podpisovanje vrste sporazumov med Kitajsko in šestnajsterico.
Po napovedih slovenske vlade bodo podpisali okvirni sporazum o sodelovanju med Inženirsko akademijo Slovenije in industrijsko razvojno cono Nanjing Jiangning High-tech pri vzpostavljanju mednarodnega znanstveno-raziskovalnega in transformacijskega centra. Predstavniki SID - Slovenske izvozne in razvojne banke pa bodo podpisali pobudo za sodelovanje medbančnega konzorcija Kitajske in držav Srednje in Vzhodne Evrope v okviru podpore razvoju malih in srednjih podjetij.
Ob robu vrha bosta Plenković in Li v petek odprla poslovni forum, ki naj bi se ga udeležilo kakih tisoč podjetnikov, med njimi več kot tretjina s Kitajske. Razpravljali bodo o sodelovanju na področjih infrastrukture, investicij, proizvodnje, inovacij, trgovine, turizma in kulture. Na poslovnem forumu bodo sodelovali tudi predstavniki devetih slovenskih podjetij, s katerimi se bo premier Šarec pogovarjal danes pred začetkom vrha.
Dvodnevni vrh bo tudi priložnost za morebitni pogovor Šarca in Plenkovića po zaostritvi odnosov med državama zaradi afere o prisluhih v arbitražnem postopku ter domnevnim poskusom vplivanja hrvaške vlade na POP TV. Slovenija se je na razkritje, da je Hrvaška skušala preprečiti objavo zgodbe o prisluškovanju hrvaških obveščevalcev med arbitražnim postopkom, ostro odzvala. Sestal se je svet za nacionalno varnost, zunanje ministrstvo je na pogovor poklicalo hrvaškega veleposlanika, slovensko veleposlanico na Hrvaškem pa na posvete. V Zagrebu vse obtožbe zanikajo.
Do vrha pobude 16+1 prihaja le dva dni po tem, ko sta Evropska unija in Kitajska na srečanju v Bruslju sprejeli skupno izjavo, ki utira pot partnerstvu utemeljenem na vzajemnosti. Na Kitajskem se prizadevajo, da bo tudi pobuda 16+1 del globalnega kitajskega infrastrukturnega projekta nove svilne poti. Pričakujejo, da bodo od šestnajsterice slišali o projektih, ki bi postali del nove svilne poti.
V Dubrovniku se začenja vrh 16+1, tam tudi Šarec
11. apr. 2019 7:31 Osveženo: 7:32 / 11. 4. 2019
V Dubrovniku se bo drevi začel dvodnevni vrh pobude držav srednje in vzhodne Evrope ter Kitajske (16+1). Geslo 8. tovrstnega srečanja, ki se ga bo udeležil tudi slovenski premier Marjan Šarec, je Z odprtostjo, inovacijami in partnerstvom gradimo nove mostove. Šarec se bo ob robu vrha popoldne sešel s kitajskim kolegom Li Keqiangom.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke