Revija Reporter
Svet

V Bejrutu je polovica bolnišnic neuporabnih, število okužb s koronavirusom pa raste

STA

13. avg. 2020 6:00

Deli na:

Razdejanje v Bejrutu po eksploziji v pristanišču.

Profimedia

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj posvarila pred širjenjem novega koronavirusa v Libanonu, saj je bila polovica zdravstvenih ustanov v Bejrutu poškodovanih v nedavni eksploziji. Po najnovejših ocenah je eksplozija v prestolnici povzročila za 15 milijard dolarjev škode.

Regionalni direktor za izredne razmere pri WHO Richard Brennan je sporočil, da so pregledali 55 klinik in zdravstvenih domov v Bejrutu in od tega jih je polovica neuporabnih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Eksplozija prejšnji teden je terjala najmanj 171 življenj, poškodovala 6000 ljudi in uničila večino mesta. Tri večje bolnišnice so bile popolnoma uničene, številne druge so utrpele hudo škodo in lahko delujejo v zelo omejenem obsegu.

Predstavnik WHO v Libanonu Iman Shankiti je opozoril, da v Bejrutu primanjkuje med 500 in 600 bolniških postelj od eksplozije. Brennan pa je opozoril še pred porastom okužb z novim koronavirusom. V torek so namreč potrdili največje število od začetka epidemije. Skupaj so jih doslej potrdili 7121, od tega v torek 309.

Libanonski predsednik Michel Aoun je včeraj dejal, da je glede na začasne ocene eksplozija povzročila za 15 milijard dolarjev škode, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Številni Libanonci za katastrofalno eksplozijo krivijo politično elito. Očitajo ji malomarnost in korupcijo. Vzrok za eksplozijo naj bi namreč bile ogromne količine amonijevega nitrata, ki ni bil primerno hranjen.

V preteklih dneh so v Bejrutu večkrat izbruhnili protesti, na katerih so zahtevali obsežne politične reforme. Premier Hassan Diab je sicer v ponedeljek napovedal odstop vlade.