Revija Reporter
Svet

V Armeniji 100. obletnica genocida, v Turčiji bitke za Galipoli

STA

24. apr. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Erevanu bodo danes z veliko slovesnostjo, na katero med drugim prihajata francoski in ruski predsednik, obeležili 100. obletnico začetka pokola do 1,5 milijona Armencev v nekdanjem Otomanskem cesarstvu. Turčija medtem pripravlja slovesnosti ob 100. obletnici bitke za Galipoli.

Pri spomeniku genocidu na enem od gričev nad Erevanom bo dopoldne potekala osrednja slovesnost z visokimi delegacijami iz številnih držav. Zvečer bo v centru Erevana velik koncert klasične glasbe in nato pohod z baklami do omenjenega spomenika. V armenskih cerkvah po vsem svetu bodo ob 19.15 zadoneli zvonovi v spomin na tragične dogodke.

Ob robu slovesnosti se bosta v Erevanu srečala francoski in ruski predsednik, Francois Hollande in Vladimir Putin. Govorila naj bi o uresničevanju mirovnih dogovorov za Ukrajino in o vse bolj vprašljivi dobavi francoskih vojaških ladij mistral Rusiji.

Turčija medtem na obrežju ožine Dardanele pripravlja osrednjo slovesnost ob 100. obletnici bitke za Galipoli, na katero je povabila voditelje kakih sto držav. Sile antante so se sicer v Galipoliju izkrcale 25. in ne 24. aprila 1915.

Armenska stran trdi, da je bilo v Otomanskem cesarstvu v letih 1915-1917 sistematično pobitih 1,5 milijona Armencev ter da je šlo za genocid. To je doslej priznalo več kot 20 držav in mednarodnih organizacij, a ne Turčija. Ta vztraja, da je šlo za žrtve državljanske vojne, v kateri je bilo ubitih nekaj sto tisoč ljudi na obeh straneh.

Nemčija, glavna zaveznica Otomanskega cesarstva v prvi svetovni vojni, genocida še ni uradno priznala, bi pa naj bundestag to storil danes. To naj bi zahteval predvsem nemški predsednik Joachim Gauck.