Revija Reporter
Svet

Upanja na rešitev ni več, malezijsko letalo je strmoglavilo v Indijski ocean

STA

24. mar. 2014 14:10 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Malezijski premier Najib Razak je danes sporočil, da je malezijsko letalo, ki je izginilo 8. marca, strmoglavilo v južni Indijski ocean. Kot je pojasnil na novinarski konferenci v Kuala Lumpurju, strmoglavljenja letala ni preživel nihče od potnikov in članov posadke, poročajo tuje tiskovne agencije.

Razak je še povedal, da so po najnovejši analizi satelitskih podatkov ugotovili, da je letalo strmoglavilo v Indijski ocean zahodno od avstralskega mesta Perth. Ta lokacija je po njegovih besedah zelo daleč od krajev, kjer bi bilo možno pristati. "Z globoko žalostjo in obžalovanjem vam moram sporočiti, da se je glede na najnovejše podatke let MH370 končal v južnem Indijskem oceanu," je dejal.

Podrobnosti o najnovejših ugotovitvah v zvezi z malezijskim letalom bodo po navedbah malezijskega premiera objavili v torek, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Malezijska letalska družba Malaysia Airlines pa je svojcem 239 potnikov in članov posadke danes poslala sporočilo SMS, da nihče na krovu ni preživel strmoglavljenja letala, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sorodnike žrtev sta z najnovejšimi ugotovitvami seznanila tudi satelitski operater Inmarsat in britanski urad za preiskavo letalskih nesreč. Kot so po navedbah francoske tiskovne agencije AFP zapisali v sporočilu, so prišli do zaključka, da je malezijsko letalo letelo v južnem koridorju in da je bilo takrat, ko so ga nazadnje zaznali, sredi Indijskega oceana.

Ostankov letala še niso našli, ladje pa iščejo domnevne razbitine, ki naj bi glede na posnetke iz zraka in vesolja plavale v Indijskem oceanu kakih 2500 kilometrov jugozahodno od Pertha. "Sumljive predmete" v morju jugozahodno od Avstralije, ki bi lahko pripadali pogrešanemu letalu, je tako danes med drugim opazilo kitajsko letalo, ki je iskalo pogrešani malezijski zrakoplov.

Ameriško obrambno ministrstvo pa je na območje napotilo ladjo s podvodno napravo ameriške mornarice, ki signale črne skrinjice zazna do 6000 metrov globine. Črna skrinjica signale oddaja 30 dni po letalski nesreči.

Boeing 777-200 družbe Malaysia Airlines s 227 potniki in 12 člani posadke je skrivnostno izginil 8. marca, ko je letel iz Kuala Lumpurja v Peking. Od takrat so ga intenzivno iskali, o njegovi usodi pa so se pojavila številna ugibanja, med drugim o ugrabitvi in sabotaži.

Med potniki so prevladovali Kitajci - na krovu letala jih je bilo več kot 150. Okoli 50 potnikov in članov posadke je bilo Malezijcev, sicer pa so bili potniki še iz desetih drugih držav.

Sorodniki in prijatelji številnih potnikov so od izginotja letala 16 dni čakali na novice o svojih bližnjih v pekinškem hotelu Lido. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, se jih je ob novici, da ni preživelih, več onesvestilo in so jih prepeljali v bolnišnico, drugi so glasno jokali in kričali. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa pa se je nekaj svojcev žrtev zneslo nad novinarji, ki so prišli v dvorano z žalujočimi.