Revija Reporter
Svet

Umrl je nekdanji egiptovski predsednik Hosni Mubarak

STA

25. feb. 2020 12:44 Osveženo: 13:48 / 25. 2. 2020

Deli na:

Hosni Mubarak

Reuters

V Egiptu je danes umrl nekdanji egiptovski predsednik Hosni Mubarak, ki je bil na oblasti 30 let, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila njegova družina. Star je bil 91 let.

Novico o Mubarakovi smrti je sporočil njegov svak, general Munir Tabet, ki je dodal, da bo pogreb organiziral urad egiptovskega predsednika. Umrl je v vojaški bolnišnici v Kairu, kjer je preživel zadnja leta življenja. Januarja je tam prestal tudi operacijo.

Mubarak se je rodil 4. maja 1928 kot sin uradnika. V politiko je prišel prek vojaške akademije. Kot podpredsednik je leta 1981, ko so zaradi mirovnega sporazuma z Izraelom radikalni muslimani umorili takratnega predsednika Anvarja al Sadata, avtomatično prevzel predsedniško mesto.

Svojo oblast je večkrat potrdil na referendumu, šele po četrtem mandatu pa je leta 2005 prvič dovolil izvedbo volitev. A je tudi potem ohranil nadzor nad varnostnim aparatom in volilnim sistemom.

Mubaraku je uspelo, da je hkrati spoštoval v arabskem svetu sporen mirovni sporazum z Izraelom, hkrati pa obdržal vodilno vlogo v regiji.

Z uravnoteženo zunanjo politiko in ostrim nastopom proti radikalnim muslimanskim skupinam v državi si je zagotovil podporo Zahoda. Leta 1991 je bil zagovornik zalivske vojne, leta 2003 pa je poskušal ZDA prepričati proti novi iraški vojni. Zahod je v Mubaraku videl zanesljivega partnerja in odločilnega podpornika stabilnosti na Bližnjem vzhodu. Prav zaradi tega je bila država deležna gospodarske in finančne podpore Zahoda. Pred kršitvami človekovih pravic pa si je Zahod zatiskal oči ali molčal, piše britanski BBC.

Doma je vodil boj proti islamistom in opozicijski Muslimanski bratovščini. Od 90. letih minulega stoletja se je moral spopadati tudi z napadi skrajnežev na turiste. Mubarakov režim je bil vedno tarča kritik zaradi korupcije in gospodarskega zatona Egipta.

Januarja 2011 so v državi v okviru arabske pomladi zaradi njegovega avtoritarnega vodenja, korupcije in slabih gospodarskih razmer izbruhnili množični protesti, na katerih so zahtevali njegov odstop. Po 18 dneh protestov je tudi odstopil.

Zgolj nekaj mesecev za tem so ga aretirali ter med drugim obtožili smrti več sto protestnikov leta 2011. Mubarak je bil v tem primeru leta 2012 obsojen na dosmrtno zaporno kazen, vendar je prizivno sodišče odredilo ponovno sojenje, na katerem je bil leta 2017 oproščen. Je bil pa skupaj s svojima sinovoma obsojen korupcije zaradi zlorabe javnih sredstev in je tri leta preživel v zaporu.

Od aretacije leta 2011 je večino časa preživel v vojaški bolnišnici, saj je imel številne zdravstvene težave. Zadnjo operacijo je prestal januarja letos. Umrl je danes v bolnišnici.