Revija Reporter
Svet

Uganda priznala vpletenost v južnosudanski konflikt

STA

17. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Uganda je priznala, da je aktivno vpletena v konflikt v sosednjem Južnem Sudanu, kjer se na strani vladnih sil bori proti upornikom. Ugandske sile so "na terenu, kjer pomagajo vladni strani v boju proti upornikom. Delujemo na območjih južno od Bora", je sporočil tiskovni predstavnik ugandske vojske.

Nasilje v Južnem Sudanu je izbruhnilo v sredini decembra, potem ko je predsednik države Salva Kiir nekdanjega podpredsednika Rieka Macharja obtožil poskusa državnega udara. Spopadi so kmalu prerasli v prelivanje krvi med večinsko etnično skupino Dink, ki ji pripada Kiir, in Macharjevo manjšinsko etnično skupino Nuer.

Nasilje je skozi tedne dobilo razsežnosti državljanske vojne. Po različnih ocenah je namreč v mesecu dni terjalo od tisoč pa vse do 10.000 življenj. Več 100.000 civilistov je moralo zapustiti svoje domove.

Uganda, za katero Južni Sudan predstavlja pomemben trg, je vojake v sosednjo državo poslala kmalu po izbruhu konflikta. Uradno je sicer doslej trdila, da je vpletena le v evakuacijo svojih državljanov in zaščito letališča v Jubi ter predsedniške palače.

Ugandski predsednik Yoweri Museveni je po poročanju domačih medijev vojaško pomoč južnosudanski vojski priznal v sredo na srečanju regionalnih voditeljev v Angoli.

Organizacija Human Rigths Watch je včeraj obema stranema v spopadu očitala hude kršitve človekovih pravic, med drugim množične usmrtitve civilistov na osnovi njihove etnične pripadnosti. 16. decembra naj bi na primer v prestolnici Jubi v neko poslopje policije nagnetli kakih 200 pripadnikov Nuerov in jih postrelili.

Kiir je etnične poboje v Jubi priznal, nekatere preiskuje policija.