Potem ko je turška vlada onemogočila dostop do Wikipedia, se je fundacija Wikimedia, ki stoji za enciklopedijo, nad odločitvijo pritožila na ustavno sodišče v Turčiji. V maju letos se je pritožila še na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu (ESČP). Ankara ima čas do 10. januarja da na evropsko sodišče naslovi svoj odgovor, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Ni presenetljivo, da je ustavno sodišče danes ugotovilo kršenje pravice do svobode izražanja v povezavi s primerom Wikipedia," je ocenil spletni aktivist in profesor prava na istanbulski univerzi Bilgi Yaman Akdeniz. Po njegovem prepričanju je edino presenetljivo, da je sodišče za odločitev potrebovalo dve leti in pol.
Kot nadaljuje, je bilo zavlačevanje politično motivirano, saj je sodišče verjetno sprejelo svojo odločitev glede na prihajajočo odločitev ESČP.
Turčija je v preteklosti omejila dostope do več tisoč spletnih strani, med drugim do omrežij Youtube in Twitter. Sodišče je pritožbo proti blokadi Twitterja rešilo v desetih dnevih, v primeru Youtube pa je potrebovalo 45 dni," pojasnjuje Akdeniz.
V Turčiji je po informacijah strokovnjaka onemogočen dostop do več kot 288.000 spletnih strani.
Turško ustavno sodišče: turška blokada Wikipedie krši pravico do svobode izražanja
27. dec. 2019 6:00
Turško ustavno sodišče je čeraj odločilo, da več kot dveletna blokada spletne enciklopedije Wikipedia krši pravico do svobode izražanja. Sodišče je z odločitvijo odprlo vrata, da bodo v Turčiji spet omogočili dostop do najbolj znane spletne enciklopedije, potem ko so ga aprila 2017 onemogočili zaradi skrbi glede nacionalne varnosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke