"Evropska unija in Evropski svet pozorno in z zaskrbljenostjo spremljata razmere na zunanjih mejah EU s Turčijo," je v soboto zvečer tvitnila von der Leynova. Kot je dodala, sta s predsednikom sveta Charlesom Michelom v stalnih stikih s predsednikoma vlad Grčije in Bolgarije, Kiriakosom Micotakisom in Bojkom Borisovom.
"Naša glavna prioriteta je ta trenutek polna podpora Grčiji in Bolgariji. Pripravljeni smo jima zagotoviti dodatno podporo, vključno s Frontexom na kopenski meji," je še zapisala predsednica komisije.
Tiskovna predstavnica Frontexa je danes sporočila, da je ta evropska agencija za nadzor zunanjih meja stopnjo pripravljenosti na meji s Turčijo zvišala na visoko. "Dobili smo prošnjo Grčije za dodatno podporo in že sprejeli ukrepe za napotitev tehnične opreme in dodatnega osebja v to državo," je dodala.
Podpredsednik komisije, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja, Margaritis Schinas pa je danes tvitnil, da je Hrvaško, ki trenutno predseduje Svetu EU, zaradi dogajanja pozval k sklicu nujnega zasedanja notranjih ministrov.
Dodal je, da je trenutno v stiku z von der Leynovo, Micotakisom, Borisovom in evropsko komisarko za notranje zadeve Ylvo Johansson. Po lastnih navedbah se bo v ponedeljek mudil v Berlinu.
Turški notranji minister Süleyman Soylu je davi tvitnil, da je "v tem trenutku število migrantov, ki so odšli iz Turčije v Evropo, 76.358". "Odprli smo vrata. Begunci lahko ostanejo v Turčiji ali pa odidejo," je dodal.
Medtem ko podatka, ki ga je navedel, za zdaj drugi viri še niso potrdili, je Mednarodna organizacija za migracije (IOM) v soboto zvečer sporočila, da se je vzdolž turško-grške meje zbralo okoli 13.000 migrantov.
Grčija je opozorila, da ne bodo dovolili vstopa v državo migrantom, ki bodo mejo prečkali nezakonito. Od sobote je Grčija na meji blokirala skoraj 10.000 migrantov. Med njimi so tudi številne ženske in otroci.
Bolgarski obrambni minister Krasimir Karakačanov je danes za nacionalno televizijo dejal, da so razmere na meji s Turčijo mirne in da ni bilo nezakonitih vstopov v Bolgarijo. Kot je dodal, so varovanje meje okrepili že v petek z žandarmerijo, po potrebi pa bodo tja napotili še do 1100 vojakov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po besedah Karakačanova so bolgarske meje dobro zaščitene z bodečo žico in termovizijskimi kamerami, politika Sofije pa je, da ne bo dovolila nezakonitega vstopa migrantov. Bolgarski premier Bojko Borisov se bo v ponedeljek srečal s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, je še napovedal.
Združeni narodi so danes države v regiji pozvali, naj se odrečejo uporabi sile. "Čeprav imajo države legitimno pravico, da nadzorujejo svoje meje in upravljajo z nezakonitimi prečkanji, bi se morale izogniti uporabi prekomerne sile in vzpostaviti sistem, ki omogoča urejeno iskanje azila," so za francosko tiskovno agencijo AFP sporočili iz Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR).
Ankara se je za odprtje poti proti Evropi za migrante odločila, potem ko je bilo v Siriji v četrtek ubitih 33 turških vojakov. V Turčiji je skupaj kar okoli 3,6 milijona beguncev iz Sirije, kar predstavlja okoli štiri odstotke celotnega prebivalstva Turčije.
Predsednik Evropskega sveta Michel je v soboto po telefonu govoril s turškim predsednikom Erdoganom in izrazil pripravljenost EU, da okrepi podporo Turčiji za spopadanje z migrantsko krizo.
Erdogan je v preteklosti že večkrat zagrozil, da bo sirskim beguncem odprl meje z Evropo, če ne bo pridobil zadostne podpore mednarodne skupnosti.