Revija Reporter
Svet

Turčija udarila po Kurdih (in malo še po IS)

STA

25. jul. 2015 10:34 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Turška vojaška letala so v noči na danes napadla več položajev Kurdske delavske stranke na severu Iraka, hkrati so se nadaljevali zračni napadi turške vojske na položaje skrajne sunitske organizacije Islamska država. Prav tako je turška vojska izvedla topniške napade na IS in PKK, so danes sporočili iz kabineta turškega premierja.

"Zračni napadi so bili izvedeni na cilje teroristične skupine IS v Siriji ter teroristične skupine PKK na severu Iraka," je zapisano v sporočilu kabineta turškega premierja. Dodali so, da so bila med zračnimi napadi na severu Iraka zadeta zaklonišča in skladišča orožja PKK. Skupno so turška vojaška letala na severu Iraka izvedla zračne napade na sedmih lokacijah, vključno na goro Kandil, kjer ima PKK svoj vojaški štab, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Premier Ahmed Davutoglu je sicer danes ob 2. uri sklical srečanje ministrov in varnostnih strokovnjakov, na katerem so razpravljali o čezmejnih vojaških operacijah. "Dogovorili so se o dodatnih ukrepih v boju proti terorizmu, pristojne oblasti pa so tudi dobila ustrezna navodila," so še sporočili iz Ankare.

Turške varnostne sile so davi nadaljevale z aretacijami domnevnih članov IS in PKK. Aretacije so po poročanju časnika Radikal potekale v več turških provincah, med drugim v Istanbulu, Ankari, Konyi in Manisi. Aretirali so več ljudi, podrobnosti o njihovem številu in identiteti pa zaenkrat niso znane.

Kot so danes sporočili iz urada predsednika turške vlade, so v operacijah v skupno 22 provincah po vsej državi doslej odvzeli prostost skupno 320 ljudem, navaja AFP.

Racije so začeli izvajati po tem, ko je Turčijo v ponedeljek pretresel bombni napad z 32 smrtnimi žrtvami, za katerega je vlada v Ankari odgovornost pripisala IS. Napadu je sledil porast nasilja na jugovzhodu države, kjer vladi številni očitajo sodelovanje z IS, kar pa Ankara odločno zanika.