Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

Turčija lovi "izdajalska" vojaška atašeja v Grčiji


Turška vojaška atašeja, ki sta bila nameščena v Grčiji, sta konec minulega tedna pobegnila v Italijo. Kot je danes povedal vodja turške diplomacije Mevlüt Cavusoglu, sta atašeja pobegnila v povezavi s spodletelim pučem v Turčiji sredi julija, Ankara pa si sedaj prizadeva, da bi ju izsledili.

Getty Images

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Gre za polkovnika Halisa Tunca in Ilhana Yasitlija, ki sta Grčijo zapustila 6. avgusta in s trajektom prek Jadrana odplula v Italijo. "Delamo na tem, da oba izdajalca vrnemo v Turčijo," je za turško televizijo NTV povedal Cavusoglu.

Kot je dejal, so odhod atašejev zabeležile tudi grške oblasti. Dodal je, da brat prvega živi na Nizozemskem, zato sodelujejo tako z italijanskimi kot nizozemskimi oblastmi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Mediji so že v začetku tedna poročali, da sta atašeja, ki so jima akreditive že preklicali, izginila.

Turčija je po neuspelem državnem udaru 15. julija sprožila obsežne čistke v vojski, javni upravi, medijih, izobraževalnem sistemu in celo v poslovnem svetu. Krivdo za puč pripisuje kleriku Fethullahu Gülenu, ki živi v izgnanstvu v ZDA, od katerih terja njegovo izročitev.

V Dubaju so prejšnji mesec pridržali dva turška generala, ki sta služila v Natovih silah v Afganistanu.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

Takoj spodletelem puču je sicer v Grčijo s helikopterjem pobegnilo osem turških vojaških častnikov, ki so, v izogib izgonu, tam zaprosili za azil.

V Grčiji so jim zaradi nezakonita vstopa v državi izrekli dvomesečno pogojno kazen, do zaslišanja v azilnem postopku 19. avgusta pa ostajajo v policijskem pridržanju.

Ključne besede
Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.