Revija Reporter
Svet

Trump: Vojaško posredovanje proti Severni Koreji ni moja prva izbira

STA

7. sep. 2017 6:00

Deli na:

Ameriški predsednik Donald Trump je včeraj dejal, da vojaška akcija proti Severni Koreji ni njegova "prva izbira".

Bo pa v luči jedrskih provokacij s strani Pjongjanga pustil to možnost odprto, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Videli bomo, kaj se bo zgodilo. Seveda to ni naša prva izbira, ampak bomo videli, kaj se bo zgodilo," je dejal Trump o morebitni vojaški akciji proti Severni Koreji novinarjem pred odhodom na pot v Severno Dakoto.

Ameriški predsednik je pred tem o razmerah v Severni Koreji po telefonu govoril s svojim kitajskim kolegom Xi Jinpingom in dejal, da se Xi "100-odstotno strinja" z njim. Dodal je, da sta imela iskren pogovor.

Trump je sicer pred tem Pjongjang že opozarjal na "ogenj in gnev", če bo nadaljeval z raketnimi in jedrskimi poskusi, njene redke mednarodne partnerke pa opozoril, da se lahko soočijo s končanjem trgovanja z ZDA.

Zveza Nato je medtem včeraj zahtevala strožjo implementacijo sankcij proti Severni Koreji, potem ko je v nedeljo izvedla šesti jedrski poskus. Pozvala je tudi k novim naporom, da se Pjongjang preusmeri z njegove "grozeče in destabilizirajoče poti", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Severnoatlantska zveza je izpostavila, da grožnja, ki jo predstavlja Pjongjang, zahteva enoten odgovor mednarodne skupnosti.

"Sedaj je ključnega pomena, da vse države bolj temeljito in transparentno implementirajo obstoječe sankcije ZN in storijo dodatne napore za izvedbo odločnega pritiska, da bi severnokorejski režim prepričali v opustitev sedanje grozeče in destabilizacijske poti," so sporočili iz zavezništva.

Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je medtem včeraj sporočil, da bo prihodnji mesec odpotoval na Japonsko in v Južno Korejo - partnerici zavezništva v regiji -, na pogovore o severnokorejski krizi.

Severna Koreja je v nedeljo izvedla šesti jedrski poskus, ki naj bi bil najmočnejši doslej. Po zadnjih ocenah japonskega obrambnega ministrstva je bila njegova moč 160 kiloton, kar je več kot desetkrat več od atomske bombe, ki so jo ZDA ob koncu druge svetovne vojne odvrgle nad japonsko mesto Hirošima.