Znanstveniki verjamejo, da se je smrtonosni virus na človeka prenesel z živali. Sklepajo, da se je to konec lanskega leta zgodilo na tržnici v kitajskem Wuhanu. Ne pojenjajo pa niti govorice o tem, da bi virus lahko razvili v tamkajšnjem tajnem laboratoriju.
O tem je prepričan tudi ameriški predsednik Trump. Na vprašanje, ali je videl dokaz o tem, da bi virus nastal v inštitutu za virologijo v Wuhanu, je namreč odgovoril pritrdilno. Podrobnosti v zvezi s tem ni pojasnjeval.
Vodja inštituta je sicer že pred dnevi zavrnil te očitke. "Virus na noben način ni prišel od nas," je po poročanju tujih tiskovnih agencij zatrdil Yuan Zhiming v pogovoru za kitajsko državno televizijo.
Da izvora virusa ne poznajo natančno, je potrdil tudi ameriški državni sekretar Mike Pompeo. Urad nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti ZDA je v četrtek sporočil, da se vse ameriške obveščevalne agencije strinjajo z znanstveno oceno, da novi koronavirus "ni bil človeško ustvarjen ali gensko spremenjen". Še vedno pa preučujejo, ali bi virus lahko izviral iz kitajskega laboratorija.
Različnim interpretacijam izvora virusa želijo priti do dna tudi v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Izrazili so namreč upanje, da jih bo Kitajska povabila k sodelovanju pri preiskavah živalskega izvora novega koronavirusa.
Tiskovni predstavnik WHO Tarik Jašarević je namreč za AFP navedel, da trenutno niso vključeni v nobeno od preiskav o izvoru pandemije. Po njegovih informacijah na Kitajskem med drugim preučujejo primere okužb v Wuhanu in okolici ob koncu lanskega leta, obenem pa potekajo preiskave tržnic in kmetij, na katerih so najprej zaznali okužbo z novim koronavirusom pri človeku.
Rezultati študij bi bili ključnega pomena za preprečevanje morebitnega prenosa virusa z živali na človeka v prihodnje, je poudaril Jašarević.
Kot poroča AFP, je Trumpovo sklicevanje na odgovornost Kitajske za izbruh pandemije sicer ena glavnih tem, na katero bi lahko oprl kampanjo za novembrske predsedniške volitve. Brezposelnost je zaradi ukrepov za zajezitev širjenja virusa namreč močno porasla. Po zadnjih podatkih je zahtevke za nadomestila za čas brezposelnosti podalo 3,84 milijona Američanov.
Ti nezavidljivi podatki močno vplivajo tudi na evropsko gospodarstvo. Po besedah vodje Evropske centralne banke Christine Lagarde, se območje evra sooča s krčenjem gospodarstva, ki mu v mirnodobnem času ni primere. Ekonomisti centralne banke za evroobmočje pričakujejo krčenje proizvodnje za med pet in 12 odstotkov.
Države po svetu medtem nadaljujejo z rahljanjem ukrepov omejitev gibanja in karantene, ki so več tednov pohabljale svetovno gospodarstvo. V Južnoafriški republiki so tako danes ponovno zagnali proizvodnjo v nekaterih industrijskih obratih in se tako pridružili evropskim in ameriškim zveznim državam, ki so storile podobno.
Prizadevanja za odpravljanje omejitev so okrepili tudi v Nemčiji. A kot je poudarila kanclerka Angela Merkel, je izjemno pomembno, da ostanejo disciplinirani.
V Italiji medtem upajo, da bodo prihodnji teden lahko odprli dve večji letališči. Po besedah premierja Giuseppeja Conteja sicer ne smejo dovoliti, da bi naivnost izničila njihova prizadevanja za zajezitev širjenja virusa.
Britanski premier Boris Johnson, ki se je tudi sam boril z novim koronavirusom, je napovedal, da bo država načrt o rahljanju omejitev predstavila prihodnji teden. Sproščanje nekaterih ukrepov so napovedali tudi v Maleziji in Avstraliji.
Vesti o sproščanju ukrepov in ponovnem zagonu proizvodnje pa spremljajo tudi podatki o drastičnem povečanju števila brezposelnih. Samo v ZDA se je njihovo število od začetka omejitvenih ukrepov povečalo za kar 30 milijonov.
Irski letalski prevoznik Ryanair je medtem zaradi upada povpraševanja napovedal ukinitev 3000 delovnih mest, saj ocenjuje, da se število potnikov vse do sredine leta 2022 ne bo povrnilo na raven pred izbruhom pandemije.
Po vsem svetu je smrtni davek covida-19 presegel število 230.000. Se je pa rast smrtnih primerov v večini evropskih držav v zadnjih dneh upočasnila.
Trump: Videl sem dokaz, da koronavirus izvira iz kitajskega laboratorija
1. maj. 2020 14:17 Osveženo: 14:18 / 01. 5. 2020
Ameriški predsednik Donald Trump je danes ponovil očitke na račun odgovornosti Kitajske za izbruh novega koronavirusa. Zatrdil je namreč, da je videl dokaze, da novi koronavirus izvira iz kitajskega laboratorija, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Različnim interpretacijam izvora virusa želijo priti do dna tudi v WHO.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke