Trump je sicer že objavil, da bo vrh 12. junija v Singapuru, iz Pjongjanga pa so prišli namigi, da je vrh zaradi skupnih vojaških vaj ZDA in Južne Koreje ogrožen. Trump je v svojih izjavah v četrtek ostal pomirljiv, kar pomeni, da si vrha zelo želi, obenem pa je tudi izrekel grožnjo, čeprav ni jasno ali namenoma ali mimogrede.
Najprej je dejal, da jim iz Severne Koreje niso rekli ničesar v smeri, da vrha ne bo, in da se še naprej pogovarjajo o tem, kje bo in kdaj bo. "Če bo, potem bo, če ne, pa gremo na naslednji korak," je dejal Trump, vendar ni pojasnil kaj misli s tem.
Njegov svetovalec za nacionalno varnost John Bolton je pred tem povedal, da bi lahko za Severno Korejo uporabili libijski model, pri čemer prav tako ni jasno, ali je mislil na to, da se je predsednik Moamer Gadafi prostovoljno odpovedal jedrskemu orožju, ali pa morda na to, da je Gadafi na koncu umrl nasilne smrti.
Trump je na vprašanje o Boltonovi izjavi dejal, da so ZDA zdesetkale Libijo in gre za drugačen model, saj Gadafiju niso dali nobenih zagotovil za zaščito ali mu ponudili vojaške pomoči. Tak model naj bi bil potem na vrsti za Severno Korejo, če dogovora ne bo.
Na vprašanje, ali namerava Kimu ponuditi zaščito, je Trump odgovoril, da je pripravljen veliko storiti. "Najbolje, kar lahko Kim stori, je, da se dogovori," je dejal Trump. Nobelove nagrade pa si ne želi tako, kot si želi miru na svetu. Še najbolj na Bližnjem vzhodu, vendar pa je pomembna tudi Severna Koreja.
Stoltenberg je v kratki izjavi izrekel podporo načrtovanemu vrhu med Trumpom in Kimom ter izrazil pričakovanje, da bo Trumpu uspelo končati krizo na Korejskem polotoku z denuklearizacijo.
Glede zveze Nato pa sta oba poudarjala povečano porabo zaveznikov za obrambo. Najprej je to omenil Trump in Stoltenberg se mu je zahvalil za pobudo pri tem vprašanju, ker potrebujejo močno zvezo Nato. Stoltenberg je tudi omenil, da Nato povečuje prizadevanja za boj proti terorizmu.
Trump se je vmes pohvalil, da je umaknil ZDA iz iranskega jedrskega sporazuma in ocenil, da ZDA s tem pomagajo tudi Siriji, ker je bil sporazum slab. Kako natančno je to v pomoč Siriji, ni pojasnil, temveč pozval k potrpežljivosti, ker bo "sčasoma vse jasno".
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je v sredo menil, da Evropa ob takšnih prijateljih, kot je Trump, ne potrebuje sovražnikov, ameriški predsednik pa je na vprašanje o tem ostal kljubovalen. EU naj bi bila "grozna" do ZDA glede trgovine in ameriških delavcev.
"Jeana-Clauda poznam zelo dobro in tudi Donalda. EU grdo ravna z ZDA in lahko me obkladajo. Pozdravi Jeana-Clauda," je Trump odgovoril novinarju, ki ga je vprašal o Tusku, Trump pa je mislil na predsednika Evropske komisije Jeana-Clauda Junckerja. Trump je vztrajal, da bo še naprej trd pogajalec za ZDA in če bi bil na njihovem (evropskem) mestu, bi tudi sam imel enako mnenje o samem sebi.
Evropo je obtožil 150 milijard dolarjev presežka v trgovini z ZDA, Kitajsko pa presežka v višini 500 milijard dolarjev. Trump je pred dnevi presenetil s tvitom v korist kitajskega telekomunikacijskega podjetja ZTE, ki mu želi pomagati pri ohranitvi delovnih mest. Na vprašanje o tem je odgovoril, da ga je predsednik kitajske Xi Jinping prosil, naj pogleda, kako je s tem.
"Kitajska je storila veliko slabega naši državi in naši ekonomiji, vendar pa ZTE veliko kupuje od naših dobaviteljev. Ne moreš izgubiti trgovinske vojne, ki jo izgubljaš za 500 milijard dolarjev. Potem si vojno že izgubil," je dejal Trump in še vedno ni pojasnil, zakaj se po dveh letih kritik na račun Kitajske naenkrat zavzema za ohranitev kitajskih delovnih mest, potem ko je njegova vlada uvedla sankcije proti ZTE zaradi kršitve sankcij proti Iranu in Severni Koreji.
Eden od razlogov za Trumpovo novo pomirljivost je morda v dejstvu, da je Kitajska od trenutka, ko je uvedel višje carine na uvoz jekla in aluminija, prenehala kupovati pridelke od ameriških kmetov. Kitajska zdaj sojo največ uvaža iz Rusije, fižol iz Kanade in Brazilije, ameriški kmetje, ki so Trumpova volilna baza, pa so ostali brez pomembnega trga.
Trump je zjutraj sprožil vihar, ko je nezakonite priseljence v ZDA opredelil za živali, pred srečanjem s Stoltenbergom pa je pojasnil, da je s tem mislil na pripadnike kriminalne tolpe MS-13 in zagotovil, da jih bo z živalmi zmerjal še naprej.
Trump si bolj kot Nobelovo nagrado za mir želi mir na svetu
18. maj. 2018 6:00
Ameriški predsednik Donald Trump je med fotografiranjem pred sestankom z generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom dejal, da nič ne ve o morebitni odpovedi vrha z voditeljem Severne Koreje Kim Jong Unom, ker se namreč še naprej pogajajo, kdaj in kje se bosta srečala.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke