Revija Reporter
Svet

Trump se je znesel nad svojim nekdanjim podpredsednikom

STA
1 679

2. feb. 2022 9:37 Osveženo: 9:40 / 02. 2. 2022

Deli na:

Donald Trump in podpredsednik Mike Pence.

STA

Bivši predsednik ZDA Donald Trump je v zadnjih dneh okrepil napade na svojega podpredsednika Mika Pencea, ki mu očita, da v kongresu lani ni spremenil izida predsedniških volitev leta 2020. Odbor za preiskavo napada Trumpovih privržencev na kongres 6. januarja lani medtem namerava Pencea poklicati na zaslišanje.

Trumpovi privrženci so 6. januarja lani napadli kongres, da bi preprečili uradno potrditev zmage Joeja Bidna na predsedniških volitvah. Pence je v kongresu objavljal rezultate volitev po posameznih državah in je zavrnil Trumpovo zahtevo, da naj nekatere enostavno razveljavi.

Ameriški zakon glede tega sicer ni povsem jasen in sedaj skupina kongresnikov obeh strank skuša z novim predlogom zakona natančneje opredeliti podpredsednikovo vlogo.

"Veste 6. januarja je bilo težko. To je bil tragičen dan v življenju države. Vem, da sem izpolnil svojo ustavno dolžnost. S predsednikom sva se nekaj dni kasneje usedla in pogovorila o tem. Narazen sva šla prijateljsko," je za televizijo Fox News dejal Pence, ki s Trumpom ni govoril od lanskega poletja.

Trump pa je na drugi strani zatrdil, da podpredsednik ZDA lahko vrne elektorske glasove državam v ponovno oceno, "potem ko so odkrili toliko prevar in nepravilnosti". Bivši predsednik z ekipo sicer ni dokazal nobene nepravilnosti, ki bi lahko spremenila izid volitev.

"Kako patetično je gledati odbor političnih plačancev, lažnivcev in izdajalcev, ki si tako goreče prizadevajo spremeniti zakon o elektorskem kolidžu, da podpredsednik ZDA ne bo mogel zagotoviti poštenih izidov volitev, ko so še pred letom dni govorili, da podpredsednik nima nobene pravice zagotoviti pravega izida volitev," je še sporočil Trump.

Napadel je tudi predsednico predstavniškega doma Nancy Pelosi, češ da ni poskrbela za varnost kongresa pred napadalci.

Trumpova ofenziva na vse, ki niso na njegovi strani, se krepi v času, ko se nadaljujejo razne preiskave. Med drugim lanskoletne dogodke preiskuje kongresni odbor, ki je od Nacionalnih arhivov prejel 700 strani dokumentov, povezanih z napadom na kongres, potem ko je vrhovno sodišče ZDA zavrnilo Trumpovo tožbo, s katero je skušal preprečiti predajo dokumentov.

Časnik Washington Post poroča, da je bilo veliko papirjev zlepljenih, potem ko jih je Trump raztrgal in vrgel na tla.

Dokumente naj bi uničeval od začetka vodenja države, čeprav imajo ZDA jasen zakon glede ohranjanja predsednikovih zapisov oziroma vseh dokumentov, ki so povezani s predsednikovo uradno komunikacijo. Pristojni za ohranitev dokumentov naj bi potem raztrgane dokumente pobirali s tal in lepili nazaj skupaj.