Revija Reporter
Svet

Trump je s tvitom zbil vrednost delnic Toyote

STA

6. jan. 2017 13:16 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Toyota načrtuje gradnjo tovarne v Mehiki in Donald Trump je na Twitterju zagrozil, da bo podjetje plačalo visoke carine za uvoz avtomobilov v ZDA.

Delnice japonskega avtomobilskega proizvajalca Toyota so se danes pocenile, potem ko je bodoči ameriški predsednik Donald Trump na spletnem družbenem omrežju Twitter izrazil ostro kritiko na načrte koncerna o gradnji tovarne v Mehiki. Odzvala se je tudi japonska vlada, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Trump, ki se bo v Belo hišo vselil 20. januarja, je na Twitterju v četrtek zapisal: "Toyota Motor pravi, da bodo zgradili novo tovarno v Baji v Mehiki, kjer bodo izdelovali avtomobile corolla za ZDA. Ni šans!" Kot je dodal bodoči predsednik, naj podjetje zgradi tovarno v ZDA ali pa plača visoke carine.

Gre za novo intervencijo Trumpa, ki je bil v preteklosti že večkrat kritičen do avtomobilskih proizvajalcev, ki gradijo tovarne v tujini.

Toyota je novembra že položila temeljni kamen za tovarno v Guanajuatu v osrednji Mehiki (in ne v Baji Californii, kot je zapisal Trump), v katero namerava vložiti milijardo dolarjev. Ameriški Ford pa je po Trumpovih napadih odpovedal gradnjo 1,6 milijarde dolarjev vredne tovarne avtomobilskih delov v Mehiki.

Po tvitu 70-letnega republikanskega milijarderja so se delnice Toyote na borzi v Tokiu danes precej pocenile; spustile so se tudi za 3,11 odstotka, zaključile pa 1,68 odstotka nižje od četrtkove zaključne vrednosti.

V bran svoji industriji je stopila japonska vlada. Minister za trgovino Hiroshige Seko je poudaril, da so japonski avtomobilski proizvajalci prispevali k ustvarjanju 1,5 milijona delovnih mest v ZDA. Poudaril je tudi, da je japonska avtomobilska industrija "veliko prispevala ameriškemu gospodarstvu".

V Toyoti so se medtem odzvali s spravno izjavo, češ da se veselijo sodelovanja s Trumpovo vlado. Prav tako so zagotovili, da nova tovarna ne bo neugodno vplivala na tiste v ZDA. "Obseg proizvodnje ali zaposlenosti v ZDA se zaradi nove tovarne v mehiškem Guanajuatu, napovedane aprila 2015, ne bo spremenil," so zapisali.

Toyota ima v ZDA 10 tovarn in zaposluje 136.000 ljudi. Leta 2015 so iz ZDA v druge države izvozili 160.000 avtomobilov, proizvedenih v ZDA. Proizvodnjo v novi mehiški tovarni naj bi zagnali leta 2019, v njej pa zaposlili 2000 ljudi. Tja naj bi preselili proizvodnjo iz Kanade.

Trumpove grožnje sicer najverjetneje ne bodo ustavile selitev proizvodnje v Mehiko, sta v prispevku za Bloomberg zapisala David Welch in Dave Merrill. V zadnjih petih letih so največja avtomobilska podjetja napovedala najmanj 22 milijard dolarjev vlaganj in okoli 25.000 novih delovnih mest v novih oziroma razširjenih tovarnah v Mehiki do leta 2019.

Eden od razlogov za proizvodnjo v Mehiki je poceni delovna sila. Vendar pa avtorja kot drugo od ključnih prednosti izpostavljata trgovinske sporazume, ki jih ima Mehika sklenjene s 44 državami. To pomeni, da proizvajalci iz Mehike polovico globalnega avtomobilskega trga dosežejo brez carin. ZDA imajo podobne trgovinske dogovore le z okoli 20 državami.

Avtomobilski proizvajalci so se v letu 2014 z izvažanjem iz Mehike namesto iz EU izognili plačilu 770 milijonov dolarjev carin. Upoštevajoč vse stroške pa proizvajalci prihranijo več kot 4000 dolarjev, če srednje velik avto za evropski trg izdelajo v Mehiki glede na ZDA. S prostotrgovinskim sporazumom med EU in ZDA bi se prihranek znižal za 2500 dolarjev.

Še vedno seveda velja, da je večina mehiškega izvoza avtomobil v brezcarinski trgovini namenjena v ZDA in Kanado v okviru severnoameriškega prostotrgovinskega sporazuma Nafta. Mehika letno v ZDA izvozi dva milijona avtomobilov, kar je več kot polovica njene celotne proizvodnje. Vendar pa se deleži spreminjajo. Leta 2015 je tako Mehika v države razen ZDA in Kanade izvozila okoli 18 odstotkov avtomobilov, do leta 2018 naj bi se ta delež dvignil na 28 odstotkov.

Tako je ironično, da je ravno prosta trgovina - ki ji Trump nasprotuje - tista, ki Mehiki zagotavlja uspeh, še navaja Bloomberg.