Revija Reporter
Svet

Tožilci lahko pogledajo Trumpove davčne napovedi, kongresni demokrati pa jih ne smejo

STA

10. jul. 2020 6:00

Deli na:

Ameriški predsednik Donald Trump.

Profimedia

Ameriško vrhovno sodišče je včeraj tožilcem Manhattna omogočilo vpogled v davčne napovedi predsednika ZDA Donalda Trumpa, obenem pa je zavrnilo zahtevo kongresnih demokratov za dostop do njegovih finančnih podatkov. Trump je vsaj na kratki rok spet zmagal.

Trump ljubosumno skriva svoje finančne podatke in davčne napovedi in je bil prvi predsedniški kandidat v sodobni zgodovini, ki ni hotel objaviti davčnih napovedi. Trump trdi, naj mu zaupajo, da je bogat in da ni naredil nič narobe.

Tožilci Manhattna želijo videti, ali je vrnil denar svojemu nekdanjemu odvetniku Michaelu Cohenu, ki je pred volitvami leta 2016 plačal pornografski zvezdnici Stormy Daniels za molk o spolnih odnosih s Trumpom. To kršitev volilne zakonodaje preiskuje newyorška velika porota, zaradi tega pa je Cohen že končal v zaporu.

Kongresni demokrati pa želijo videti, komu vse je kaj dolžan, morda na primer Rusiji ali drugim tujim državam, kar bi lahko ogrozilo nacionalno varnost ZDA.

Vrhovni sodniki so sicer gladko zavrnili argument Trumpovih odvetnikov in pravnikov ministrstva za pravosodje ZDA, da ima predsednik imuniteto pred vsemi preiskavami, dokler je na položaju.

To je dobro za tiste, ki se bojijo diktature in zločinskih predsednikov v prihodnje, vendar pa je Trump za zdaj varen pred nerodnimi razkritji glede Stormy Daniels ali kakšnimi drugimi, ker so postopki pred veliko poroto zaupne narave.

Vrhovno sodišče, ki je po ideološki plati razdeljeno na pet konservativnih in štiri liberalne sodnike in sodnice, je v obeh primerih odločilo s sedem proti dve s konservativno večino.

Za predvolilne namene kongresnih demokratov je bila odločitev sodišča porazna, saj po zakoniti poti ne morejo do Trumpovih finančnih informacij, kjer so upali, da najdejo odgovore na to, ali je res dolžan Rusiji, ki ga je domnevno preko Deutsche bank spravila iz bankrota.

"Kongresni nalogi za informacije od predsednika povzročajo posebno skrb glede načela delitve oblasti. Sodišča nižje stopnje tega niso dovolj upoštevala," je zapisal predsednik vrhovnega sodišča John Roberts.

Trump je s svojimi argumenti glede predaje finančnih informacij kongresu izgubil tako na prvi stopnji kot kasneje na prizivnem sodišču in je računal na pomoč vrhovnega sodišča. To je primer vrnilo v odločanje na prvo stopnjo in zadeva se bo zavlekla zanesljivo dlje od volitev, ki bodo 3. novembra.

Čeprav si lahko za zdaj oddahne, pa je Trump nemudoma po objavi odločitve sodišča sprožil rafal tvitov, v katerih se v bistvu pritožuje, da ga nadlegujejo in ga bodo še naprej, prejšnjim predsednikom pa so gledali skozi prste.

"Vse to je politični pregon. Zmagal sem v Muellerjevem lovu na čarovnice in drugih in sedaj se moram še naprej boriti proti politično skorumpiranemu New Yorku. Ni pošteno do tega predsednikovanja ali vlade!," je tvitnil Trump in dodal, da se je prejšnjim vladam gledalo skozi prste. "Meni pa ne! Imeli smo totalno skorumpirano prejšnjo vlado," je tvital Trump in še več, pri čemer se mu je zelo mudilo, saj se je tudi zatipkal.

Ostra Trumpova reakcija je razumljiva, saj trenutno ne kaže, da bo osvojil še drugi mandat in potem bo izpostavljen pregonu v New Yorku, iz katerega se je sicer izselil na Florido, za boj proti predaji finančnih informacij kongresu pa ne bo imel za seboj moči celotnega pravosodnega ministrstva ZDA. Najbolje zanj je sedaj pač, da še enkrat zmaga na volitvah in ne bo težav.