zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Tobačni koncerni v Kanadi obsojeni na več milijardno odškodnino

Deli na:
Tobačni koncerni v Kanadi obsojeni na več milijardno odškodnino

Foto: Reuters

Kanadsko sodišče je v ponedeljek tri tobačne koncerne obsodilo na plačilo več kot 15,5 milijarde kanadskih dolarjev (11,3 milijarde evrov) odškodnine kadilcem v provinci Quebec, ki so trdili, da niso bili opozorjeni na zdravstvena tveganja kajenja.

S tem se je po 17 letih končal proces okoli milijona Kanadčanov proti tobačnim koncernom JTI-Macdonald, Imperial Tobacco ter Rothmans Benson & Hedges, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Omenjeni trije koncerni so že napovedali pritožbo na dosojeno odškodnino, ki je najvišja v zgodovini Kanade. Kljub temu bodo morali še pred pravnomočnostjo sodbe del kazni nameniti skladu, na zaslišanju pa ugotoviti, kako bodo sredstva sklada razdelili.

Sodba je rezultat dveh skupinskih tožb, ki ju je proti koncernom vložilo okoli milijon Kanadčanov leta 1998, šele nedavno pa se je začelo sojenje. Tožbi so vložili kadilci, ki niso mogli nehati kaditi ali pa so imeli raka na grlu ali pljučih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Podjetja so tožili, ker niso ustrezno opozorila potrošnikov pred nevarnostmi kajenja in ker niso izpolnila splošne obveze, "da se druge osebe ne poškoduje". Obtožili so jih tudi brezobzirnega marketinga in uničenja dokumentov v zvezi s primerom.

Podjetja trdijo, da sodba nima podlage v dokazih. Trdijo, da se Kanadčani že od 50. let prejšnjega stoletja zavedajo zdravstvenih tveganj kajenja in da so na škatlicah cigaret že več kot 40 let natisnjena zdravstvena opozorila.