Revija Reporter
Svet

To je najbolj nevaren politični operativec, ki želi uničiti Evropsko unijo

Aleš Žužek

31. jul. 2018 7:42 Osveženo: 7:47 / 31. 7. 2018

Deli na:

Steve Bannon

Reuters

Nekdanji Trumpov svetovalec Steve Bannon načrtuje oblikovanje močnega bloka evroskeptičnih in populističnih strank, ki se zavzemajo za oslabitev EU in ponovno okrepitev nacionalnih držav.

»To je najbolj nevaren politični operativec v ZDA.« Tako je jeseni 2015 svoj članek o Stevu Bannonu, takratnem prvem človeku spletnega medija Breitbart, svarilno naslovil ameriški tednik Bloomberg Businessweek.

Svoje operativne sposobnosti je Bannon dokazal leto pozneje, ko je prevzel vodenje Trumpove kampanje in je najslavnejšega slovenskega zeta uspešno pripeljal v Belo hišo. Z Donaldom Trumpom je v Belo hišo kot glavni svetovalec predsednika ZDA prišel tudi Bannon.

Mediji so ga kmalu razglasili za drugega najmočnejšega moža na svetu in ga oklicali za velikega manipulatorja. A njegova kariera v Beli hiši se je končala že avgusta 2017, po neredih v Charlottesvillu med skrajno levimi in skrajno desnimi skupinami, ki so zahtevali smrtno žrtev.

Bannon, ki se je moral vedno otepati očitkov, da je zagovornik belih rasistov, se je vrnil k Breitbartu. A že januarja 2018 se je moral posloviti tudi od tam, saj so prišli v javnost odlomki iz knjige Ogenj in bes ameriškega novinarja Michaela Wolffa, v katerih se je Bannon med drugim zelo ostro izrazil o Trumpu, njegovi hčerki Ivanki Trump in Trumpovem zetu Jaredu Kushnerju.

Zdelo se je, da bo Bannon počasi odšel v pozabo, a je bil vtis napačen.

Bannon je mogoče (začasno) vrgel puško v koruzo v ZDA, a ima velike politične načrte na stari celini. Junija letos je presenetil z besedami, da bo ustanovil lastno kriptovaluto, pred dnevi pa je napovedal, da bo v Bruslju ustanovil fundacijo z imenom Gibanje (The Movement), s katero bo podprl desne evroskeptične stranke pred volitvami v Evropski parlament, ki bodo maja prihodnje leto.

Bannon, ki prihodnje evropske volitve vidi kot spopad med populističnimi strankami in strankami elit, ki jih označuje kot »stranko Davosa«, je v pogovoru za spletno stran Daily Beast dejal, da želi biti fundacija izzivalec milijarderju Georgeu Sorosu in njegovi fundaciji Open Society. Kot vemo, Soros denarno podpira levičarske politične skupine.

Bannonova fundacija bo tako evroskeptičnim strankam pomagala z opravljanjem raziskav javnega mnenja, svetovanjem, oblikovanjem učinkovitih političnih sporočil in zbiranjem podatkov o volivcih. Bannon tudi načrtuje oblikovanje poslanske skupine evroskeptičnih in populističnih strank v Evropskem parlamentu, ki bi postala tretja najmočnejša politična skupina.

Bannon, ki zase pravi, da rajši vlada v peklu, kot služi v nebesih, se je v preteklih mesecih že srečal z desnimi politiki, kot so Francozinja Marine Le Pen, Nemka Alice Weidel, Britanec Nigel Farage in Madžar Viktor Orban. Prav tako se je srečal s predstavniki Švedskih demokratov, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo zmage na bližnjih švedskih parlamentarnih volitvah.

Bannon je tudi velik navdušenec odločnega zagovornika brexita Borisa Johnsona in želi, da bi na čelu britanske vlade zamenjal Thereso May. Ne skopari niti s pohvalami na račun novega italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija.