Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

To Iran pravi o pogajanjih z ZDA


Iran ocenjuje, da so pogajalci Teherana in Washingtona v pogovorih o končanjih vojne dosegli dogovor o številnih obravnavanih vprašanj.

profimedia-1105416956.jpg
Profimedia
Plakat v Teheranu sporoča, da bo Hormuška ožina "za vedno ostala v iranskih rokah".

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Kot je na današnji novinarski konferenci dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva, to sicer ne pomeni, da bosta strani kmalu sklenili sporazum. Washingtonu je ob tem očital nestanovitnost.

Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa še poudaril, da je cilj Irana končati vojno, o jedrskem vprašanju pa da z ZDA še niso razpravljali.



Ameriški predsednik Donald Trump je konec tedna naznanil, da sta strani dosegli okvirni sporazum, v nedeljo pa nato sporočil, da je pogajalcem naročil, naj ne hitijo.

Državni sekretar ZDA Marco Rubio je nato danes med obiskom v Indiji ocenil, da je sporazum z Iranom blizu, da pa Trump ne bo podpisal slabega dogovora. Dogovor naj bi vključeval podaljšanje premirja za 60 dni, odprtje Hormuške ožine ter načrt za pogajanja o iranskem jedrskem programu.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.



"Mislim, da imamo na mizi nekaj dokaj trdnega glede njihove zmožnosti, da odprejo Hormuško ožino", je danes izjavil Rubio. Dodal je, da bodo morda že danes dosegli napredek, vendar da ne želi preveč napovedovati.

ZDA med drugim nasprotujejo cestninam podobnemu sistemu pristojbin za prehod strateško pomembne ožine, skozi katero je pred vojno potekala okoli petina vse svetovne trgovine z nafto.

Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je sicer danes zatrdil, da Teheran ladjam za plutje skozi ožino zaračunava pristojbine za navigacijske storitve.



"Storitve, ki jih zagotavljamo - navigacijske storitve in ukrepi za zaščito okolja v Hormuški ožini, Perzijskem zalivu in Omanskem morju - zahtevajo pobiranje določenih pristojbin," je pojasnil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Dodal je, da Iran "ne namerava pobirati cestnin".

Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.