Revija Reporter
Svet

To bo kraj zadnjega počitka papeža Frančiška

STA

24. apr. 2025 12:56 Osveženo: 12:57 / 24. 4. 2025

Deli na:

Bazilika Marije Snežne v Rimu bo zadnje počivališče papeža Frančiška

Profimedia

Papež Frančišek si je za razliko od večine svojih predhodnikov, ki so pokopani v baziliki svetega Petra, za zadnje počivališče izbral bližnjo rimsko baziliko Marije Snežne, kjer je v 12 letih svojega pontifikata redno molil. Izven Vatikana bo pokopan kot prvi poglavar katoliške Cerkve po več kot sto letih.

Cerkev Marije Snežne je ena od štirih rimskih bazilik in ena od najstarejših v večnem mestu - na vrhu enega od rimskih gričev, Eskvilin, kot Marijino svetišče kraljuje že 16 stoletij.

Glede na legendo, upodobljeno na mozaiku iz 13. stoletja, je na območju, kjer stoji, poleti čudežno zapadel sneg. To naj bi bilo znamenje, s katerim je Marija pokazala, kjer naj zgradijo njej posvečeno cerkev. Rimljani se čudeža še zdaj vsako leto spominjajo 5. avgusta.

V cerkvi, ki leži približno štiri kilometre od Vatikana, je pokopanih sedem papežev, zadnji je bil k večnemu počitku tam položen leta 1669.

Za svoje zadnje počivališče si jo je izbral tudi Frančišek, ki se je tako kot že sicer pogosto v času svojega pontifikata tudi pri načrtovanju pogreba in pokopa zatekel k preprostejšim obredom.

V svoji oporoki je potrdil, da želi biti v baziliki Marije Snežne pokopan na preprost način in zgolj z latinskim zapisom njegovega papeškega imena Franciscus na grobu.

Frančišek bo prvi poglavar katoliške cerkve po papežu Leu XIII., ki je umrl leta 1903, pokopan izven Vatikana.

Izbira cerkve je povezana z njegovo predanostjo Mariji in njeni baziliki, v kateri je Frančišek redno molil, med drugim že 14. marca 2013, dan po izvolitvi za papeža.

Pred znamenito ikono Marije, poimenovano Salus Populi Romani (Rešiteljica rimskega ljudstva), v eni od kapel se je nato vračal pred vsakim apostolskim potovanjem v tujino in ob vrnitvi, pa tudi ob drugih priložnostih.

Duhovnik Ivan Ricupero, ki je v baziliki odgovoren za bogoslužne slovesnosti, se je v pogovoru za časnik Times spominjal, da je papež cerkev od začetka papeževanja obiskal 125-krat in vedno prinesel rože.

Med svečami pod ikono danes stoji vaza zlatih vrtnic, simbola papeškega blagoslova, ki jo je baziliki leta 2023 podaril Frančišek.

Njegov grob bo urejen prav v bližini Marijine ikone, na mestu, ki ga je izbral kardinal Rolandas Makrickas, zadolžen za upravljanje z baziliko.

Kot se je nedavno spominjal v pogovoru za časnik Il Messaggero, ga je Frančišek o svoji želji, da bi bil pokopan v cerkvi, obvestil leta 2022, po tem, ko ga je sam pobaral, če zaradi svojih pogostih obiskov morebiti razmišlja o tem.

V cerkvi so sicer med drugim shranjene tudi relikvije betlehemskih jasli ter kipi jaslic iz 13. stoletja, ki veljajo za najstarejše na svetu.