Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Svet

Tesno mimo Turčije

Slovenska košarkarska reprezentanca je v tretjem krogu drugega dela evropskega prvenstva v Lodžu premagala Turčijo z 69:67 (24:15, 39:32, 57:52).

* Dvorana Arena, gledalcev 5000, sodniki: Šutulović (Črna gora), Rižik (Ukrajina), Lottermoser (Nemčija).
* Slovenija: Slokar 3 (1:4), Lakovič 12, Udrih 12 (4:5), Brezec 7, Nachbar 16 (1:2), Jagodnik 11, Golemac 2, E. Lorbek 6.
* Turčija: Guler 3 (1:1), Onan 7, Iljasova 16 (2:2), Erden 7 (3:6), Tunceri 2, Asik 10 (2:6), Arslan 10 (4:4), Turkoglu 12 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 6:11, Turčija 14:21.
* Met za dve točki: Slovenija 12:24, Turčija 19:36.
* Met za tri točke: Slovenija 13:31 (Lakovič 4, Jagodnik 3, Nachbar 3, Udrih 2, Brezec), Turčija 5:20 (Turkoglu 2, Iljašova 2, Onan).
* Skoki: Slovenija 35 (27 + 8), Turčija 32 (24 + 8).
* Osebne napake: Slovenija 17, Turčija 18.
* Pet osebnih: Tunceri (40.).

Slovenija je dosegla tretjo zaporedno zmago v drugem delu, s katero je predtekmovalni del evropskega prvenstva v Lodžu zaključila na prvem mestu v skupini F. Tako se bo v četrtfinalu v petek ob 21. uri pomerila s Hrvaško.

Srečanje za prvo mesto v skupini je bil pravi derbi najbolj suverenih ekip iz Lodža. Čeprav sta bili obe že pred dvobojem uvrščeni v četrtfinale - vprašanje je bilo le prvo ali drugo mesto, igralci na parketu niso varčevali z močjo, le trenerja sta delno odpočila najbolj obremenjene igralce.

V začetni peterki Slovenije je standardnega člana Domna Lorbka, s katerim Jure Zdovc ni želel tvegati po udarcu, ki ga je ta dobil v ponedeljek proti Poljski, zamenjal Samo Udrih. Tudi z njim pa je Slovenija hitro postala gospodar parketa v dvorani Arena. Začetnih 5:0 je Turčija ujela po zaslugi natančnega Ersana Iljašove pri 12:12, to pa je bilo do 15. minute tudi vse, kar so do tega kroga vodilni v skupini pokazali. Pri vodstvu 22:12 je lahko slovenski selektor na klop potegnil glavne adute in v igro poslal praktično rezervno postavo.

Goran Jagodnik, Jaka Klobučar, Jurica Golemac, Uroš Slokar ter Jaka Lakovič pa so še dvignili ritem igre in iz minute v minuto povečevali naskok. Šesta trojka je Slovenijo v 15. minuti pripeljala do zavidljivih 19 točk naskoka (37:18), a namesto, da bi Slovenci že v prvem polčasu dotolkli tekmeca, so ga z uspavano predstavo vrnili v igro. Široka conska postavitev Turčije je toliko zmedla strelce Slovenije, da ti v naslednjih štirih minutah in pol sploh niso dosegli koša, Turčija pa se je z delnim rezultatom 14:0 približala na 37:32.

Pri sedmih točkah prednosti je morala Slovenija v nadaljevanju praktično začeti znova. Treba je bilo ponovno vzpostaviti red in čvrstost v obrambi, mirnost in organiziranost v napadu ter počasi in vztrajno graditi prednost. Turki so se namreč predstavili kot nepopustljiva ekipa, ki lahko na trenutke igra zelo hitro in učinkovito košarko. Tako so po zaslugi hitrih protinapadov v 27. minuti celo povedli z 48:47. Jure Zdovc je tedaj na parket vrnil Erazma Lorbka in Boštjana Nachbarja, ki sta poskrbela, da je bila razlika po tridesetih minutah znova nekoliko bolj otipljiva.

Čeprav je prednost po trojki Jagodnika na začetku zadnjih desetih minut znašala že osem točk (60:52), je odločitev o zmagovalcu padla šele v sklepnih sekundah. Slovenija ni zadostovalo niti šest točk naskoka iz 38 minute, niti prav toliko (68:62), ko je na semaforju pisalo 50 sekund. Turki, ki so naše nadigrali pod obročema, so se povsem približali in imeli devet sekund pred koncem napad za izenačenje ali zmago. Erden Arslan je prodrl pod koš, sicer storil osebno napako nad Boštjanom Nachbarjem, ki jo sodniki niso dosodili, podal žogo na stran povsem osamljenemu Enginu Atsurju, ki pa v zadnji sekundi ni zadel trojke za zmago Turčije.