Revija Reporter
Svet PLUS

Na otoku na koncu sveta, kjer po grmovju glasno vrešči tasmanski vrag (REPORTAŽA)

Silvester Šurla
786

26. nov. 2024 10:43 Osveženo: 15:28 / 26. 11. 2024

Deli na:

Pristanišče v Hobartu, glavnem mestu avstralskega otoka in zvezne države Tasmanija, kjer se reka Derwent pomeša s Tasmanskim morjem.

Silvester Šurla

Hobart, glavno mesto Tasmanije, najmanjše zvezne države Avstralije. Tam čisto spodaj, skoraj na koncu sveta. Tasmanija je 26. največji otok na svetu, po površini za tri Slovenije, a na njem prebival le nekaj več kot 571 tisoč prebivalcev, od tega 252 tisoč v Hobartu. Mesto podobne velikosti kot Ljubljana se razteguje na bregovih reke Derwent, njena sladka voda je tam že pomešana s slano prostranega Tasmanskega morja. Kuliso Hobarta pa v zaledju krasi mogočni Mount Wellington, v aboriginskem jeziku poimenovan kunanyi.

Od sredine februarja do sredine marca letos sem štiri tedne potoval po širni Avstraliji, tem najmanjšem kontinentu na planetu, in sprva omahoval, ali bom sploh utegnil obiskati Tasmanijo. Po dveh dneh, ko mi je postalo dolgčas v Melbournu, drugem največjem avstralskem mestu, kamor sem z vlakom čez prostranstva Novega južnega Walesa pripotoval iz Sydneyja z vmesnim postankom v »umetno« ustvarjeni prestolnici Canberri, sem na vrat na nos rezerviral notranji polet za v Hobart. Pet milijonsko metropolitansko mesto Melbourne je najbližje Tasmaniji, polet do skoraj šesto kilometrov oddaljenega Hobarta pa traja le uro in petnajst minut.