Revija Reporter
Svet

Švedske feministke se norčujejo iz Trumpa, v Iranu pa nosijo hidžab

STA

14. feb. 2017 6:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ministrica za trgovino Ann Linde je med obiskom v Iranu nosila naglavno ruto; švedska vlada se sicer hvali, da je prva feministična vlada na svetu.

Ministrica za trgovino Ann Linde je namreč prejšnji teden med obiskom v Iranu nosila naglavno ruto oz. hidžab. V vladi v Stockholmu so poudarili, da bi ministrica brez rute kršila iransko zakonodajo.

Švedska vlada trdi, da je prva feministična vlada na svetu in da je enakopravnost moških in žensk temeljni cilj švedske zunanje politike.

V začetku februarja je pozornost svetovne javnosti pritegnila s fotografijo, na kateri je videti njeno podpredsednico Isabelo Lovin, ki ob budnem nadzoru sedmih kolegic podpisuje podnebni zakon - kar je bilo kot v posmeh ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu, ki je malce pred tem v spremstvu sedmih moških podpisal izvršni ukaz o odtegnitvi sredstev organizacijam, ki podpirajo splav.

A sedaj se je zaradi rute na ministričini glavi sama znašla pod plazom kritik. "To je uničujoče za tisto, kar naj bi bila feministična zunanja politika," je bil do ravnanja ministrice Linde kritičen vodja liberalne stranke Jan Bjorklund. Ob tem je poudaril, da Iran prek zakonodaje zatira ženske, na spletu poroča britanski BBC.

Švedska vlada bi morala zaprositi, da ženskim članicam delegacije ne bi bilo treba nositi naglavne rute, je dodal Bjorklund. Če pa tej zahtevi v Teheranu ne bi ugodili, bi morali trgovinske sporazume, sklenjene ob obisku, podpisati na Švedskem ali v tretji državi, je še poudaril.

Ministrico je kritizirala tudi iranska aktivistka in novinarka Masih Alinedžad, ki je ocenila, da bi morala švedska vlada, tako kot se je ponorčevala iz Trumpa, obsoditi nepravične razmere v Iranu. "Če ste feministke in če vam je mar za enakopravnost, bi morale povsod izpodbijati neenakosti," je povedala za BBC. "Stati morajo za svojimi vrednotami," je dodala.

Lindejeva je na drugi strani za časnik Aftonbladet poudarila, da ni bila pripravljena kršiti iranske zakonodaje. Glede na to, da bi bila edina druga možnost poslati delegacijo v zgolj moški postavi, si je bila primorana nadeti ruto, je dodala. V Iranu je bil tudi švedski premier Stefan Lofven, ki je po lastnih navedbah v pogovoru z iranskim predsednikom Hasanom Rohanijem odprl vprašanje človekovih pravic.

Glavo si je sicer z ruto med obiskom v Iranu aprila lani pokrila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini.

Leta 2015 pa je več svetovnih medijev izpostavilo, da sedaj že nekdanja prva dama ZDA Michelle Obama med obiskom v Savdski Arabiji po smrti kralja Abdulaha za razliko od številnih drugih svetovnih voditeljic oz. osebnosti ni nosila naglavne rute.

A v tej sunitski kraljevini za razliko od Irana tujkam ni treba nositi naglavne rute. In Lindejeva je že dala vedeti, da si med načrtovanim obiskom v Savdski Arabiji glave ne bo zakrivala.