Udeleženci so na ploščadi pred poslopjem, v katerem sta tudi parlament in svet ministrov, v tišini prižgali na stotine sveč. Med udeleženci so bili tudi otroci, ki so na tla položili svoje igrače v spomin na mesec in pol staro Berino, ki je v četrtek umrla v bolnišnici v Beogradu.
Njenemu spominu so se ljudje pred vladnimi poslopji s prižiganjem sveč in minuto molka poklonili tudi v drugih mestih po državi.
Kot je povedal eden od aktivistov za tiskovno agencijo Federacije BiH Fena, za njeno smrt krivijo nedelo oblasti oziroma poslancev, ki niso pravočasno sprejeli zakona o enotni matični številki, kar bi deklici omogočilo, da bi v Beograd prej prispela na zdravljenje.
Berina Hamidović je morala po rojstvu 17. marca na nujno operacijo v Beograd, ker je bila operacija v Sarajevu neuspešna. Ker ni dobila enotne matične številke, s tem pa tudi ne potnega lista, je v vozilu nujne pomoči, v katerem je bila priključena na aparate, več ur čakala na vstop v Srbijo.
Kot je povedal njen oče Emir, obmejna policija, čeprav je šlo za nujen zdravstveni primer, o njihovem prihodu ni bila obveščena, zato so morali od pristojnega ministrstva BiH pridobiti ustrezno potrdilo.
Ko so končno prispeli v Beograd, pa ji zdravstveno zavarovanje ni hotelo plačati tisoč evrov za operacijo, ki jih sami niso imeli. "A je bilo že prepozno," je s solzami v očeh povedal oče. Deklica je dobila sepso in 13. junija umrla v bolnišnici v Beogradu. Pokopali jo bodo danes.
Podoben primer trimesečne deklice, ki ni mogla na zdravljenje v tujino, ker ni imela enotne matične številke oziroma potnega lista, je v BiH v minulih tednih spodbudil proteste. Na najbolj množičnih v Sarajevu se je 11. junija zbralo 10.000 ljudi. Deklica se sicer sedaj zdravi v Stuttgartu.
Proteste so začeli zaradi političnih prerekanj glede enotne matične številke državljanov, zaradi katerih vsi otroci, rojeni po 12. februarju, ne dobijo te številke, s tem pa tudi ne osebnih dokumentov.
Zaplet je nastal, ker je z razsodbo ustavnega sodišča BiH 12. februarja prenehal veljati zakon o enotni matični številki, poslanci pa se niso uspeli dogovoriti za novega oziroma za registracijska območja. Republika srbska vztraja, da bi morala biti registracijska območja strogo ločena po etničnih merilih. Bošnjaki pa temu nasprotujejo, saj bi na ta način še naprej spodbujali ločevanje po narodnosti.