Revija Reporter
Svet

Spomin na jedrsko eksplozijo pred 75. leti tudi v Nagasakiju

STA

9. avg. 2020 7:34 Osveženo: 7:36 / 09. 8. 2020

Deli na:

Uničenje v Nagasakiju 9. avgusta 1945.

Arhiv Svet24

Tri dni po Hirošimi bodo spomin na eksplozijo atomske bombe pred natanko 75 leti danes obeležili še v Nagasakiju. Druga in doslej zadnja uporaba jedrskega orožja v vojni je takoj terjala okoli 40.000 smrtnih žrtev, v dneh, ki so sledili, pa je umrlo še okoli 30.000 ljudi. V Nagasakiju danes organizirajo tradicionalne spominske slovesnosti.

9. avgusta 1945 je nad Nagasakijem eksplodirala bomba z imenom Fat man ali Debelinko s plutonijevo sredico. Tri dni prej so ZDA na 300 kilometrov oddaljeno Hirošimo odvrgle atomsko bombo iz obogatenega urana, imenovano Little Boy ali Deček.

Šest dni po napadu na Nagasaki, 15. avgusta 1945, je Japonska razglasila kapitulacijo, s čimer se je druga svetovna vojna končala tudi v Aziji in na Pacifiku.

Zaradi posledic obeh bomb je po ocenah do decembra 1945 umrlo skupaj več kot 200.000 ljudi. Zaradi zakasnelih vplivov radioaktivnega sevanja pa so ljudje obolevali in umirali še dolga desetletja.

Na četrtkovi osrednji slovesnosti v Hirošimi je župan tega mesta Kazumi Matsui pozval svet, naj se združi proti vsem grožnjam človeštvu, pa naj bo to jedrsko orožje ali pandemija. Japonsko vlado je tudi pozval, naj pristopi k pogodbi ZN o prepovedi jedrskega orožja.

Japonski premier Shinzo Abe pa je poudaril, da ima Japonska kot edina država, ki je bila v vojni žrtev atomske bombe, dolžnost, da si še naprej prizadeva za odpravo jedrskega orožja. Obljubil je, da bo Japonska storila vse za svet v miru in brez jedrskega orožja.

Na slovesnosti je prek videopovezave sodeloval tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Poudaril je, da "Hirošima in Nagasaki označujeta konec enega najmračnejših obdobij človeške zgodovine (...) in nas vztrajno opominjata na dolžnost, da spore rešujemo po mirni poti".