peter prevc Ekipa24.si

Največji hit! Pojavil se je posnetek enega od ...

Svet

Slovenija preskočila Finsko za četrtfinale EP

Košarkarji Slovenije so v 3. krogu 2. dela evropskega prvenstva v Vilniusu premagali Finsko s 67:60 (14:12, 42:28, 54:48).

Slovenski košarkarji so se uvrstili v četrtfinale 37. evropskega prvenstva v Litvi. V odločilni, zadnji tekmi drugega dela so premagali reprezentanco Finske s 67:60. V torek se bo osem najboljših ekip - poleg Slovenije še Španija, Francija, Litva, Srbija, Rusija, Makedonija in Grčija - iz Vilnusa preselilo v Kaunas, kjer bodo od srede do nedelje potekali odločilni boji za naslov prvaka, medalje in olimpijske kvote.

Slovenija se bo v sredo ob 17. uri v četrtfinalu pomerila z aktualnimi evropskimi prvaki Španci. Zmaga prinaša uvrstitev v polfinale in s tem že zagotovljeno mesto vsaj v kvalifikacijah za olimpijske igre (neposredno se v London 2012 uvrstita le finalista, naslednji štirje pa v kvalifikacije), poraz pa v boj za razvrstitev od 5. do 8. mesta. Slovenija se bo križala z dvobojem Litva - Rusija/Makedonija.

Začetek tekme proti eni najmanj košarkarsko obarvanih ekip v drugem delu za Slovenijo sicer ni bil spodbuden, saj se je igralcem še kako poznala trema ob odločilnem nastopu. V igri je bilo pač veliko več kot napredovanje v četrtfinale. Zato met ni stekel in Slovenija je v prvih desetih minutah dosegla le šest košev iz igre. Vseeno dovolj za vodstvo s 14:12, ki ga je v drugi četrtini po zaslugi razigranega Uroš Slokarja (12 točk, 5 skokov v prvem polčasu) raztegnila na 28:19 v 16. minuti ter 42:26 v 20. minuti.

Slovenija je v prvem polčasu uspešno zaustavila najnevarnejše orožje Fincev - trojke, ki so jih na tem EP v povprečju zadeli nekaj manj kot deset na tekmo, v nadaljevanju pa nekajkrat pozabila na obrambo zunanjih položajev. Slovenski navijači so kar dolgo trepetali za pričakovano zmago, ker tudi igra v napadu ni stekla.

Na trnih so bili deset minut pred koncem, ko se je Finska približala na vsega šest točk zaostanka (54:48), slabe štiri minute do zaključka, ko je semafor kazal zgolj 60:51, in v zadnji minuti pri vodstvu s 64:60. Finci so se pač borili do zadnjih sekund in kakšnih 300 navijačev v dvorani Siemens v Vilnisu je moralo počakati vse do zaključka, da se je enoglasno zaslišalo "rom-pom-pom še ne gremo domov." Odločilno razliko je naredil Erazem Lorbek, ki je v zadnji četrtini dosegel 7 od svojih 14 točk ter zbral štiri pomembne skoke (skupno 6).

* Dvorana Siemens, gledalcev 2000, sodniki: Perez (Španija), Lottermoser (Nemčija), Cmikiewicz (Poljska).
* Slovenija: Slokar 13 (3:4), Lakovič 11 (5:6), Ožbolt 1 (1:2), Murić 3, G. Dragić 7 (2:4), Z. Dragić 10 (0:2), Begić 8 (2:2), Lorbek 14 (1:2).
* Finska: Koivisto 2, Nikkila 3 (1:2), Muurinen 2, Huff 13 (5:5), Lee 7 (3:6), Salin 2, Kotti 7 (1:2), Koponen 14, Mottola 4 (2:2), Rannikko 6 (3:4).
* Prosti meti: Slovenija 14:22, Finska 15:21.
* Met za dve točki: Slovenija 16:39, Finska 15:40.
* Met za tri točke: Slovenija 7:21 (Slokar 2, Lakovič 2, Murić, G. Dragić, Lorbek), Finska 5:13 (Huff 2, Koponen 2, Rannikko).
* Skoki: Slovenija 42 (25 + 17), Finska 33 (23 + 10).
* Podaje: Slovenija 14, Finska 7.
* Osebne napake: Slovenija 21, Finska 24.