Revija Reporter
Svet

Sirija naj bi turško letalo sestrelila v mednarodnem zračnem prostoru

STA

24. jun. 2012 13:34 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je danes izjavil, da je bilo turško vojaško letalo vrste F-4, ko ga je v petek sestrelila sirska protiletalska obramba, v mednarodnem zračnem prostoru. Razbitine letala so danes našli v Sredozemskem morju, na globini približno tisoč metrov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Letalo, ki naj bi preizkušalo turška sistema radarjev in protiletalske obrambe ter ni bilo oboroženo, je Sirija sestrelila 20 kilometrov od sirske obale, le nekaj minut, potem ko je to zapustilo sirski zračni prostor, je Davutoglu izjavil v pogovoru za turško državno televizijo TRT Haber.

V sirski zračni prostor je letalo zašlo pomotoma, kot se to pogosto dogaja med vajami vojaških letal, ki pri letu dosegajo visoke hitrosti, je poudaril Davutoglu in zatrdil, da ni šlo za vohunsko misijo v Siriji, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Davutoglu je poudaril tudi, da je Sirija letalo sestrelila brez opozorila. Opozorilo, da je zašlo v sirski zračni prostor, je letalo po Davutoglujevih besedah namreč prejelo le od Turčije.

Sirske navedbe, da je sestrelila "neidentificirano zračno tarčo", ne držijo, saj je Sirija vseskozi vedela, da gre za turško letalo, je zatrdil Davutoglu. Letalo je bilo opremljeno z ustreznimi oznakami, prav tako pa naj bi turška vojska prestregla pogovor med sirskimi vojaki, iz katerega je razvidno, da so letalo prepoznali, je poudaril.

Sirijo je minister še opozoril, naj ne izziva turške vojske. "Nihče si ne sme upati preizkušati zmogljivosti turške vojske," je dejal za TRT Haber.

Prav tako je Davutoglu pozval zvezo Nato, naj zaradi incidenta skliče posebno zasedanje. Pri tem se, kot je dejal, opira na četrti člen severnoatlantske pogodbe. Ta pravi, da se bodo članice zavezništva skupaj posvetovale, ko bo po mnenju katerekoli od njih ogrožena ozemeljska celovitost, politična neodvisnost ali varnost katerekoli od članic, je danes poročala TRT Haber.

Zveza Nato je že sprejela turški poziv in potrdila sklic Severnoatlantskega sveta, ki bo v torek na turško pobudo zasedal v Bruslju. Turčija bo na zasedanju predstavila incident ostalim 27 članicam severnoatlantskega zavezništva.

Incident je sicer sprožil zaskrbljene odzive mednarodne skupnosti. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je tako v soboto v telefonskim pogovorom z Davutoglujem izrazil "globoko zaskrbljenost" nad posledicami, ki bi jih dogodek lahko imel za regijo, je dejal tiskovni predstavnik ZN Martin Nesirsky.

"Ban je pohvalil zadržanost, s katero se je Turčija odzvala na dogodek in pozdravil odločitev Turčije in Sirije za izvedbo skupne iskalne akcije," je dejal Nesirsky. Še vedno namreč pogrešajo pilota sestreljenega letala.

"Obe strani je generalni sekretar ZN pozval, naj situacijo rešita po diplomatski poti," je povedal Nesirsky in poudaril, da je Ban državama ponudil podporo ZN v teh "težkih okoliščinah".

Prav tako se je z Davutoglujem o incidentu v soboto pogovarjal iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi. Ta upa, da bo Turčija pri reševanju incidenta potrpežljiva in da bo vztrajala pri mirnemu reševanju sporov.

Iran sicer za razliko od Turčije ostaja eden redkih podpornikov vlade sirskega predsednika Bašarja al Asada. Turčija je na drugi strani obsodila nasilje al Asadovega režima nad protirežimskimi protestniki, kar je občutno ohladilo dotlej prijateljske sirsko-turške odnose.