severa gjurin 1 Svet24.si

Družinska sreča Severe Gjurin

Meghran Princ Harry Svet24.si

Zaskrbljeni princ Harry razkril, zakaj ne bo ...

Marko Bitenc Necenzurirano

Skriti gospodarji našega zdravstva

sergej racman marina zavcar hrovatin fpa Reporter.si

Znani slovenski odvetniki so o prostituciji ...

maribor Ekipa24.si

Se lahko zgodi senzacija, Maribor pa dobi v ...

Domagoj Ivanković Njena.si

Josip iz Botrov nasmejan, z ženo srečna na svojem

825117_f103tenis_koper03t Ekipa24.si

Joj, kaj se je zgodilo Oblakovi izbranki: Olga ...

Svet

Silovit spopad patriarhov za prevlado v pravoslavju

Deli na:
Silovit spopad patriarhov za prevlado v pravoslavju

Patriarha Ciril in Bartolomej leta 2018 – njuna naslednja srečanja niso bila več tako prisrčna. - Foto: Profimedia

Globalno pravoslavje, ki mu pripada okoli 250 milijonov vernikov po vsem svetu, je v zadnjih letih postalo novo torišče konflikta med Rusko federacijo in ZDA; prorusko frakcijo kajpada pomeni Ruska pravoslavna cerkev (RPC) pod vodstvom patriarha Cirila, proameriško pa ekumenski patriarhat v Carigradu, na čelu katerega je od leta 1991 patriarh Bartolomej I. Medtem ko vodstvo RPC odločno podpira in celo blagoslavlja agresijo svoje države zoper sosednjo pravoslavno in slovansko Ukrajino, jo je ekumenski patriarh odločno obsodil in poudaril, da oborožena sila nikakor ni dopustna za razreševanje meddržavnih sporov.

Za ruske pravoslavne hierarhe je posebej sporen sedanji ekumenski patriarh Bartolomej, ki ga žigosajo kot »teološko krivoverskega«, »naklonjenega liberalizmu in LGBT-lobiju«, kot »bedno lutko v rokah ZDA in Nata« ipd.

Ruska pravoslavna cerkev je besna, ker se je ekumenski patriarh Bartolomej postavil na stran Ukrajincev – na fotografiji je patriarh z ukrajinskim predsednikom Zelenskim.

Množično pobijanje starcev, posiljevanje žensk, ugrabljanje otrok, barbarsko uničevanje infrastrukture in kulturnih spomenikov ter ropanje domov v »bratski Ukrajini« je po trdnem prepričanju voditeljev ruskega pravoslavja sveta in osvobodilna vojna …



Ruski cerkveni hierarhi so večinoma prepričani, da je Katoliška cerkev, potem ko so na 2. vatikanskem koncilu v 60. letih prevladali »modernistični heretiki«, a v fazi »ireverzibilnega zatona«.

Kako se je v nekdanji Veliki moskovski kneževini postopoma razvila ideologija o Rusiji kot »zadnji trdnjavi prave vere« in o Moskvi kot »tretjem Rimu« in zakaj današnji ruski pravoslavni voditelji močno verjamejo v to in si vsestransko prizadevajo uresničiti ta srednjeveški religiozno-nacionalni mit.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24