Revija Reporter
Svet

Savdska Arabija brani prestolonaslednika Mohameda: ceno za umor novinarja bodo plačali drugi

Reporter, STA

16. nov. 2018 6:00

Deli na:

Saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman.

Profimedia

Državni tožilec Savdske Arabije je včeraj zahteval smrtno kazen za pet Savdijcev, ki so obtoženi naročila in umora savdskega novinarja Džamala Hašodžija na savdskem konzulatu v Istanbulu 2. oktobra. Zatrdil je, da je umor naročil visok agent obveščevalne službe ter zanikal kakršnokoli vpletenost savdskega prestolonaslednika Mohameda bin Salmana.

Enajst od skupno 21 ljudi, ki so jih prijeli zaradi povezav z umorom do savdskega prestolonaslednika Mohameda kritičnega novinarja, so obtožili, glede ostalih še poteka preiskava, je sporočil tiskovni predstavnik tožilstva v Rijadu. Za pet obtoženih je državni tožilec zahteval smrtno kazen, je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Prvič je tudi razkril, na kakšen način je bil ubit 59-letni novinar Washington Posta. Dejal je, da so mu po prerivanju vbrizgali smrtonosno injekcijo, zaradi katerega je umrl. Njegovo truplo so nato razkosali in dele izročili lokalnemu sodelavcu izven območja konzulata, je povedal, ne da bi razkril lokacijo posmrtnih ostankov.

Zanikal je, da bi princ Mohamed, ki dejansko vodi državo, karkoli vedel o umoru. Po ugotovitvah savdskega tožilstva je vrnitev Hašodžija v Savdsko Arabijo ukazal sedaj že bivši namestnik vodje savdske obveščevalne službe, general Ahmed al Asiri.

Ta je oblikoval skupino agentov obveščevalne službe, ki jo je poslal v Turčijo, da bi ga prepričali v vrnitev v domovino, potem ko je od lani živel v izgnanstvu v ZDA. Vodja te "pogajalske skupine" je nato naročil novinarjev umor, potem ko ga niso uspeli prepričati v vrnitev, je povedal.

Asiri, do nedavnega svetovalec savdskega prestolonaslednika Mohameda in del njegovega ožjega kroga, je bil sicer med petimi visokimi savdskimi uslužbenci, ki jih je zaradi umora Hašodžija minuli mesec odstavil savdski kralj Salman, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Tiskovni predstavnik tožilstva je še dodal, da čakajo na odgovor Turčije na njihovo zahtevo, da jim posreduje dokaze in zvočne posnetke, ki so povezani z umorom. Želijo si tudi sklenitve "posebnega mehanizma sodelovanja" z Ankaro glede preiskave.

Ankara je sicer že pred dnevi sporočila, da je zvočne posnetke umora na konzulatu posredovala več državam, tudi Savdski Arabiji in ZDA. V sredo je pozvala k mednarodni preiskavi umora, že prej pa dala vedeti, da savdske oblasti niso povsem pripravljene na sodelovanje s turško preiskavo.

Turčija je včeraj v odzivu že ocenila, da pojasnila Rijada niso zadostna in vztrajala, da je šlo za načrtovan umor. Znova je tudi zahtevala, da obtožencem sodijo v Turčiji.

"Gre za pozitivne korake, a nezadostne," je dejal turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu v televizijskem nagovoru. Dodal je, da je Rijad dejal, da so ga ubili, ker se je upiral prijetju, medtem ko je Ankara že pred časom ugotovila, da je šlo za načrtovan umor.

Turški tožilec je konec oktobra sporočil, da so novinarja zadavili takoj, ko je vstopil v konzulat. Cavusoglu pa je spomnil, da so vse potrebno za njegov umor in razkosanje na konzulat prinesli že prej. Prej so prišle tudi vpletene osebe. "Tega procesa ne bi smeli na tak način prikrivati. Zadevo bomo podrobno spremljali in z razvojem seznanjali ves svet," je dodal.

Poudaril je, da mora Rijad razjasniti, kdo je umor ukazal, kot tudi, kdo ga je vzpodbujal. Pojasniti mora tudi, kje so posmrtni ostanki novinarja.

Zagotovil je, da si bo Turčija še naprej prizadevala osvetliti vse aspekte umora novinarja. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sicer že večkrat dejal, da so umor ukazali z vrha savdske vlade.

Savdski zunanji minister Adel al Džubeir je medtem zavrnil turški poziv k mednarodni preiskavi umora. Izpostavil je, da ima Rijad svoj preiskovalni organ in da bo zavrnil neodvisno preiskavo. "Gre za pravni postopek in je kot tak v rokah savdskega pravosodja," je dodal po poročanju AFP.