Sandersov tabor je pričakoval, da bodo imeli po supertorku najmanj 100 delegatskih glasov prednosti pred najbližjim zasledovalcem, vendar jih je presenetil Bidnov pohod, ko je nanizal zmage v desetih zveznih državah. Sanders je osvojil štiri, med njimi z delegati najbogatejšo Kalifornijo, pa tudi Oklahomo, Vermont in Utah.
Biden je zmagal v Alabami, Arkansasu, Massachusettsu, Minnesoti, Oklahomi, Virginiji, Tennesseeju, Teksasu in Severni Karolini, na koncu pa mu je pripadla zmaga še v Mainu.
Ameriška tiskovna agencija AP, ki velja za avtoriteto pri preštevanju delegatskih glasov, je do srede zvečer Bidnu prisodila 566 delegatov, Sandersu pa 501. V tekmi ostaja še senatorka Elizabeth Warren, ki je zbrala 61 glasov.
AP opozarja, da se bo seštevek spreminjal, dokler ne bo dokončnih rezultatov, saj Warrenova in newyorški milijarder Michael Bloomberg, ki je v sredo odstopil od kampanje in podprl Bidna, nihata okoli praga 15 odstotkov, ki zagotavlja delegate. Na supertorek jih je bilo na voljo več kot 1300, za zmago na konvenciji pa jih je potrebnih najmanj 1991.
Biden je po zmagi preko spleta zbral 7,1 milijona dolarjev za kampanjo, okrog njega se zbira strankina sredina, Sanders pa je v sredo razmišljal, kako naprej.
Pogovarjal se je z Warrenovo, ki je bolj na levi strani kot na sredini in bi ga lahko v primeru odstopa od kampanje podprla. Ostali kandidati, ki so odstopili, so podprli nekdanjega podpredsednika ZDA.
Sanders se je doslej izogibal neposrednim in osebnim napadom na Bidna. "Rad imam Joeja, je dostojen človek. Imava pač drugačni viziji za prihodnost naše države," je dejal svojim podpornikom v Vermontu, ki so bili kritični, da se ponavlja leto 2016, ko je strankarsko vodstvo podprlo Hillary Clinton.
Sandersovi podporniki od njega zahtevajo večjo agresivnost, med drugim, naj napade Bidna zaradi tega, kako je leta 1991 vodil zaslišanja kandidata za vrhovnega sodnika Clarenca Thomasa v pravosodnem odboru senata. Dovolil je, da so povozili Anito Hill, ki je Thomasa obtoževala spolnega nadlegovanja.
Republikanci v senatu bodo Sandersu priskočili na pomoč, ki je ne želi, z nadaljevanjem preiskave domnevne korupcije Bidnovega sina Hunterja v Ukrajini. Predsednik odbora za domovinsko varnost, republikanec Ron Johnson je v sredo dejal, da bo v mesecu ali dveh objavil vmesno poročilo o Hunterju Bidnu.
Tudi predsednik Donald Trump, tako kot leta 2016, "podpira" Sandersa. Tvitnil je, da ga demokratski establišment spet zatira, senatorka Warrenova pa je sebična, ker ostaja v tekmi in mu škoduje. Trump seveda ne podpira nikogar od demokratov, temveč nagaja, da bi lažje zmagal novembra na splošnih volitvah.
Tako Sanders kot Biden pa si prizadevata za podporo nekdanjega predsednika ZDA Baracka Obame ter objavljata oglase, v katerih Obama hvali enega ali drugega. Obama medtem vztraja, da se v tekmo ne bo mešal.
Sanders pod pritiskom, naj zaostri napade na Bidna
5. mar. 2020 9:27 Osveženo: 9:29 / 05. 3. 2020
Volilna baza Bernieja Sandersa pritiska na senatorja iz Vermonta, naj zaostri napade na protikandidata v tekmi za demokratsko predsedniško nominacijo Josepha Bidna, ki je z zmagami na supertorek prešel v vodstvo po številu osvojenih delegatskih glasov za julijsko strankarsko konvencijo v Wisconsinu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke