Revija Reporter
Svet

Rusija zlorabila Interpol, da bi dobila v roke britanskega kritika Kremlja

STA

31. maj. 2018 6:55 Osveženo: 7:01 / 31. 5. 2018

Deli na:

William Browder

Wikimedia

Znanega britanskega finančnika Williama Browderja so včeraj aretirali v Španiji na podlagi ruskega pripornega naloga. Browder velja za kritika Kremlja in je bil v preteklosti tudi šef preminulega ruskega protikorupcijskega pravnika Sergeja Magnickega. Browderja je nato španska policija že izpustila, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Pravkar me je v Madridu na podlagi ruskega pripornega naloga aretirala španska policija. Pravkar odhajamo na policijsko postajo," je na Twitterju včeraj dopoldne objavil Browder. Ob tem je objavil svojo fotografijo v policijskem vozilu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Španska policija njegove aretacije uradno še ni potrdila. Kasneje je španska policija po poročanju ruske tiskovne agencije Tass sporočila, da so Browderja že izpustili, saj priporni nalog zanj ne velja več. Interpol je špansko policijo namreč obvestil, da agencija Britanca ne lovi. Rusija je sicer že večkrat na podoben način zahtevala aretacijo Browderja - ta je včeraj tvitnil, da je bil to že šesti poskus zlorabe Interpola.

V ZDA rojeni britanski državljan Browder je bil na čelu kampanje v spomin na Magnickega. Ta je pred leti javnost seznanil z obsežnimi podkupovanji ruskih javnih uslužbencev, nato pa so ga ruske oblasti obsodile na zaporno kazen zaradi davčne utaje. Po 11 mesecih slabih razmer v zaporu je umrl leta 2009.

Moskovsko sodišče je Browderja decembra lani spoznalo za krivega načrtnega bankrota in ga v odsotnosti obsodilo na devet let zaporniške kolonije.

Browderjeva kampanja za Magnickega je imela velik odmev v mednarodni javnosti. V ZDA so leta 2012 sprejeli zakon Sergeja Magnickija, ki je za ruske uradnike, povezane z njegovo smrtjo, uvedel prepoved vizuma in zamrznitev premoženja. Zakon je postal simbol zlorab v ruskih zaporih in poslabšal odnose med Moskvo in Washingtonom.

Poleg tega so v začetku meseca britanski poslanci v spomin na Magnickega podprli ukrepe proti tistim osebam, ki so jih spoznali za krive, da so kršile človekove pravice.