Revija Reporter
Svet

Reševanje, ki ga je spremljal ves svet, uspelo: iz jame rešili vseh 12 dečkov in trenerja

STA

10. jul. 2018 14:23 Osveženo: 17:28 / 10. 7. 2018

Deli na:

V reševalno vozilo naj bi premeščali petega rešenega dečka.

Profimedia

Iz jame na severu Tajske so danes rešili vseh 12 dečkov in njihovega nogometnega trenerja, ki so bili ujeti v jami od 23. junija, so sporočili tajski marinci. Dodali so, da so vsi na varnem. Današnja reševalna akcija, ki se je pričela ob 5. uri po srednjeevropskem času, je trajala približno osem ur.

Nekaj ur za tem so iz jame prišli še štirje reševalci, med njimi avstralski zdravnik, ki so pomagali ujetim dečkom in trenerju v votlini, kamor so se zatekli na varno, je sporočil vodja reševalne operacije Narongsak Osottanakorn. S tem se je operacija končala, poroča britanski BBC.

Fante in trenerja so medtem že prepeljali v bolnišnico v kraju Chiang Rai, kjer je v karanteni že preostalih osem članov ekipe. Med zadnjimi je na prosto prispel najmlajši 11-letni deček.

Po informacijah tamkajšnjih zdravnikov se prvih osem rešenih počuti dobro, le dva imata blago obliko pljučnice in ju zdravijo. V karanteni bodo morali ostati še najmanj teden dni, dokler zdravniki ne bodo prepričani, da se v jami niso okužili. Pitje okužene vode ali izpostavljenost iztrebkom ptic ali netopirjev bi namreč lahko vodila do nevarnih okužb. Fantje so sicer povedali, da v jami niso videli nobenih živali.

Ker so v temi preživeli več kot dva tedna, morajo sedaj nositi sončna očala, da se oči ponovno privadijo na svetlobo. Prve od fantov so danes že obiskale njihove družine, a so se preventivno lahko videli le čez steklo.

Obiskal jih je tudi tajski premier Prayut Chan-o-cha, ki je potrdil, da so otrokom pred začetkom reševanja dali zdravila proti anksioznosti, a da niso bili omamljeni, kot so poročali mediji. To je bilo potrebno, da otrok med reševanjem ne bi zajela panika.

Sedaj jih hranijo z lahko hrano, čeprav so jim danes prvič dali za posladek tudi čokolado.

Srečen zaključek za veliko opazovalcev meji na čudež. Tudi strokovnjaki skoraj niso mogli verjeti, da so člani nogometne ekipe Divje svinje celi in zdravi prišli na varno iz svojega štiri kilometre oddaljenega zatočišča globoko pod goro, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Vsaka pot nazaj proti svetlobi je trajala okoli 10 ur, večji deli jame pa so bili poplavljeni, nekateri otroci pa niso znali niti plavati. Zato so jih to v jami učili, tako kot tudi potapljanja.

"Nismo prepričani ali je to čudež, znanost ali kaj," so zapisali tajski marinci na Facebooku, ko so obvestili, da so vsi člani nogometne ekipe na varnem.

Tajski reševalci so medtem pohvalili mednarodno sodelovanje. Vodja reševalne akcije Narongsak Osottanakorn je misijo označil za "ekipo Združenih narodov". Med drugim so sodelovali strokovnjaki in prostovoljci iz Velike Britanije, Kitajske, Mjanmara, Laosa, Avstralije, ZDA in Japonske. Po poročanju britanske BBC je v operaciji sodelovalo 90 potapljačev - 40 iz Tajske in 50 od drugod.

Reševalna akcija se je začela v nedeljo, ko so rešili štiri dečke, stare od 14 do 16 let, v ponedeljkovi akciji pa so rešili še štiri dečke, stare od 12 do 14 let. Danes so nato v zadnji, tretji akciji rešili še štiri člane nogometne ekipe in njihovega trenerja. Začeli so jo ob 5. uri po srednjeevropskem času, trajala pa je okoli osem ur, kar je bilo najmanj v treh dneh.

Proces je vključeval hojo, bredenje po vodi, plezanje in potapljanje ob vodilni vrvi. Reševali so jih s pomočjo vrvne tehnike, pri čemer so otroci nosili maske čez ves obraz, vsakega pa sta spremljala dva potapljača, ki sta nosila tudi njihove kisikove bombe. Potapljača sta bila pripeta na otroka spredaj in zadaj, vodila pa sta ga čez več kot dva kilometra dolge, ozke koridorje ob pomoči svetilk in vodilne vrvi.

Skupina dečkov, starih od 11 do 16 let, ter njihov 25-letni trener je odšla v jamo 23. junija. Močan dež je nato poplavil jamo in jim onemogočil prost izstop iz nje. Njihovo izginotje je sprožilo ogromno iskalno operacijo, v katero je bilo vključenih več kot 1000 oseb, med njimi številni strokovnjaki iz tujine. Britanski potapljači so nato 2. julija odkrili sestradano nogometno ekipo na suhem v eni od dvoran.

A tragedije še ni bilo konec, saj so sprva ocenjevali, da bodo morali dečki zdržati v jami do štiri mesece, da voda usahne in bo možen varen izhod. Potapljači so jim medtem nosili hrano in druge potrebščine, ob njih je bil tudi zdravnik. Med oskrbovanjem pogrešanih je 6. julija življenje izgubil tajski potapljač, ki ga bodo pokopali z državnimi častmi.

Tajske oblasti so nato v nedeljo zaradi bojazni pred novim monsunskim deževjem in poplavami sporočile, da bodo pričele z reševalno akcijo.

Sedaj se osredotočajo na fizično in psihično zdravje rešenih. Strokovnjaki opozarjajo, da jim bodo morali nuditi tudi svetovanje za soočenje s travmo, saj so bili dolgo v negotovosti, ali bodo preživeli.

Po poročanju lokalnih medijev so v jami zdržali tako dolgo tudi zato, ker jih je njihov 25-letni trener Ekapol Chantawong naučil meditacije. Ake, kot ga kličejo, se je rodil v Mjanmaru in je starše izgubil še kot otrok. Preden je postal nogometni trener je nekaj let preživel kot budistični menih.

Ko so jih našli, se je v pismu že opravičil staršem, ker je fante peljal v jamo, več staršev pa mu je že odgovorilo, da ga ne krivijo za nesrečo. Obljubil je tudi, da bo skrbel zanje po svojih najboljših močeh, navaja BBC.

Reševanje so pozorno spremljali na Tajskem in drugod po svetu. Ob uspešni reševalni akciji so poročali o veselju na ulicah Chiang Raija, čestital pa jim je predsednik ZDA Donald Trump, kot tudi nogometna zvezda Lionel Messi in ustanovitelj Tesle Elon Musk, ki je Tajski podaril mini podmornico za reševanje. Na obisk jih je v novi sezoni skupaj z reševalci povabil Manchester United, britanski nogometni klub, za katerega navijajo.

Mednarodna nogometna zveza je medtem potrdila, da se zaradi zdravstvenih razlogov v nedeljo dečki ne bodo udeležili finala svetovnega nogometnega prvenstva, kamor jih je povabil prvi mož Fife Gianni Infantino. Izrazila pa je veselje, da so vse rešili in napovedala, da bodo fante s trenerjem povabili na kak drug dogodek Fife.

Nekateri mediji so medtem vzpostavili vzporednice med dečki in 33 čilskimi rudarji, ki so bili ujeti v rudniku leta 2010. Rudarji so bili pod zemljo kar 69 dni, preden so jih spravili na varno v majhni kapsuli. Našli so jih šele po 17 dnevih, kar pomeni, da ta čas niso mogli komunicirati z zunanjim svetom niti niso vedeli, ali jih bodo našli.

Čeprav so njihovo rešitev slavili po celem svetu, jih je imelo veliko psihične težave po travmi, ki so jo doživeli. Eden od rudarjev Carlos Barrios je za BBC pojasnil, da je dve leti po nesreči doživel živčni zlom, ki je vodil v napade panike, nespečnost in pozabljivost. Drugi rudar Omar Reygadas pa je dodal, da je izkušnja spremenila njegovo osebnost.