Revija Reporter
Svet

Putinov 70. rojstni dan z redkimi čestitkami iz tujine in traktorjem, darilom Lukašenka

STA
1 434

7. okt. 2022 18:53 Osveženo: 19:20 / 07. 10. 2022

Deli na:

Ruski predsednik Vladimir Putin

Profimedia

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes dopolnil 70 let in ob tem prejel čestitke iz domovine in tudi tujine - a slednjih spričo ruske vojne v Ukrajini, ki ga je mednarodno v veliki meri osamila, ni bilo veliko. Ruski patriarh Kiril je ocenil, da je Putina na oblast postavil Bog, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko pa mu je poklonil traktor.

Med prvimi je predsedniku danes čestital prvi mož Ruske pravoslavne cerkve, patriarh Kiril, ki je ocenil, da je Putinovo vladanje nad Rusijo določil sam Bog. "Bog vas je postavil na oblast, da bi lahko opravljali službo posebnega pomena in velike odgovornosti za usodo države in ljudi," je dejal ter pohvalil Putina, ki da krepi suverenost Rusije in ščiti njene nacionalne interese.

Ruskemu voditelju, ki je na oblasti že več kot 20 let, je zaželel veliko zdravja in dolgo življenje ter vernike po vsej državi pozval, naj molijo za njegovo zdravje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Čestitke so Putinu izrekli tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, beloruski predsednik Lukašenko, tadžiški predsednik Emomali Rahmon in severnokorejski voditelj Kim Jong-un.

Putinov tesen zaveznik Lukašenko je novinarjem povedal, da je ruskemu predsedniku podaril beloruski traktor, ki je "najboljši med vsemi". "Traktor bo lahko uporabili za setev pšenice, da Evropejci ne bi stradali ali kradli kruha iz Ukrajine," je dodal.

Kim pa je v čestitki poudaril, da je Putin dosegel pomembne uspehe pri uresničevanju velikega strateškega cilja izgradnje močne Rusije, je poročala ruska tiskovna agencija Tass.

Putin je sicer prejel vrsto čestitk v svoji državi, med drugim od čečenskega voditelja Ramzana Kadirova, ki mu je v video izjavi, prepleteni z arhivskimi posnetki in čustveno glasbo, zaželel veliko zdravja, dolgo življenje in številne uspehe.

Putin se je rodil 7. oktobra 1952 v Leningradu, današnjem Sankt Peterburgu, kot tretji otrok v delavski družini. Študiral je pravo, nato je v nekdanji Vzhodni Nemčiji deloval kot obveščevalec v tedanji zloglasni sovjetski obveščevalni službi KGB. Po vrnitvi iz Dresdna v 90. letih prejšnjega stoletja je postal svetovalec župana rodnega Sankt Peterburga. Zatem se je preselil v Moskvo in se tudi po zaslugi svoje zgodovine v KGB hitro povzpel po hierarhični lestvici v administraciji tedanjega ruskega predsednika Borisa Jelcina.

Poleti leta 1999 je najprej postal predsednik ruske vlade, nato pa po odstopu Jelcina konec tega leta najprej vršilec dolžnosti predsednika, nato pa je bil spomladi 2000 na ta položaj tudi izvoljen. Odtlej je vseskozi na čelu ruske države.

Čeprav je Rusijo potegnil iz revščine, ki jo je pestila v 90. letih prejšnjega stoletja, in preobrazil gospodarstvo, pa je vseskozi kazal težnje, da bi Rusiji vrnil veličino nekdanje Sovjetske zveze. Tudi s silo, če je treba. Pod njegovo vladavino je Rusija vodila vojne v Čečeniji, Gruziji, Siriji in sedaj v Ukrajini.

Kritik ni nikoli dobro prenašal. Številni kritiki Kremlja, vključno z nekdanjim podpredsednikom vlade Borisom Nemcovom, in novinarji, kot sta Ana Politkovska in Natalija Estemirova, so bili ob življenje.