Ob tem je dodal, da ne namerava zaprositi za politični azil v Belgiji. V Španiji je medtem ustavno sodišče razveljavilo deklaracijo o samostojnosti Katalonije.
Glede regionalnih volitev, ki jih je Madrid napovedal za 21. decembra, je Puigdemont pozval španskega premierja Mariana Rajoya, naj jih prav tako spoštuje.
Puigdemont je pojasnil, da v Belgiji ni, da bi zaprosil za politični azil, ob tem pa dodal, da se ne skriva pred španskim pravosodjem. Sicer pa ni želel povedati, kdaj se bo vrnil v Španijo. To je odvisno od okoliščin, je dejal. "V Evropski uniji se lahko prosto gibamo," je dodal.
Špansko tožilstvo je proti odstavljenemu katalonskemu predsedniku in članom njegove vlade v ponedeljek vložilo obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev. Za očitana dejanja naj bi jim grozilo kar do 30 let zapora.
Belgijski premier Charles Michel je v torek dejal, da bodo z odstavljenim katalonskim predsednikom Carlesom Puigdemontom ravnali tako kot z vsakim drugim Evropejcem. "Puigdemont ima enake pravice in dolžnosti kot vsak drug evropski državljan, nič več in nič manj," je dejal Michel v izjavi.
Odstavljeni vodja je v torek v Bruslju sicer še dejal, da bi se morala želja in zagon njegove regije po osamosvojitvi upočasniti, da bi se izognili nemirom, ko je Madrid Kataloniji odvzel avtonomijo. "Ne moremo zgraditi republike za vse na temelju nasilja," je dejal in dodal, da če to pomeni upočasnitev razvoja republike, potem je treba to premisliti "kot smiselno plačilo".
Na bivanje Puigdemonta v Belgiji se je v torek odzval tudi podpredsednik belgijske vlade Kris Paeters in kritiziral katalonskega premierja. "Če kdo razglasi samostojnost, potem je bolje, da ostane v bližini svojega naroda," je po pisanju belgijskih medijev dejal Paeters.
Španski zunanji minister Alfonso Dastis je medtem za španske medije dejal, da bi bil presenečen, če bi Belgija Puigdemontu odobrila azil. "Verjamemo, da med državami članicami EU vlada obojestransko zaupanje," je še dodal.
Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je v torek dejal, da odstavljeni katalonski predsednik ni politični ujetnik. "Puigdemont in njegovi ministri niso politični ujetniki, bežijo iz demokratične države," je dejal v pogovoru za italijanski radio Capital. Dodal je, da so vedno pozivali k dialogu in da Katalonija ni neodvisna država, ampak avtonomna regija, ki je glasovala za špansko ustavo in evropsko zakonodajo.
Čeprav je Puigdemont v Bruslju, se Evropska komisija ni želela odzvati na razmere v Kataloniji. Njihovo mnenje ostaja enako, je v torek dejala tiskovna predstavnica. Evropska komisija je bila doslej namreč zadržana in je večkrat poudarila, da gre za notranje zadeve Španije.
V Španiji je medtem ustavno sodišče razveljavilo deklaracijo o samostojnosti Katalonije, je za francosko tiskovno agencijo potrdil vir pri sodišču. Špansko vrhovno sodišče pa je na zaslišanje povabilo odstavljeno predsednico katalonskega parlamenta Carme Forcadel in njene namestnike.
Po poročanju španskega dnevnika El Mundo je sodišče predstavnike katalonskega regionalnega parlamenta, med katerimi je odstavljena predsednica katalonskega parlamenta, tudi opozorilo, da zaustavijo vsako pobudo, ki bi se nanašala na izvajanje deklaracije.
Deklaracijo o neodvisnosti Katalonije je katalonski parlament sprejel minuli petek. Zahtevo za razveljavitev deklaracije je na ustavno sodišče naslovila vlada španskega premierja Mariana Rajoya.
Špansko vrhovno sodišče je kasneje sporočilo, da je Forcadelovo in njene namestnike povabilo na zaslišanje v zvezi z obtožnico. Zaslišanja naj bi bila 2. in 3. novembra, je v sporočilu za javnost napovedalo sodišče.
V Kataloniji pa je španska policija Guardia Civil v okviru preiskave nezakonitega referenduma o neodvisnosti regije preiskala glavne prostore katalonske policije Mossos d'Esquadra, je sporočil tiskovni predstavnik španske policije.
"Izvajamo inšpekcijo povezano s komuniciranjem Mossos d'Esquadra na dan nezakonitega referenduma 1. oktobra," je dejal tiskovni predstavnik. Pojasnil je, da španska policija preiskuje glavne prostore v katalonskem mestu Sabadell ter druge pisarne.
Madrid je pred referendumom o neodvisnosti katalonski policiji ukazal, naj ustavi glasovanje, ki ga je špansko ustavno sodišče označilo za nezakonitega. Višji predstavniki Mossos d'Esquadra pa so svojim policistom nato ukazali, da ne smejo uporabiti nasilja, prav tako se niso vmešali v izgrede med aktivisti, ki so branili volišča. Namesto njih je nato posredovala španska policija.
Katalonska policija se vse od takrat spopada z očitki, da se je uprla ukazom iz Madrida, ko ni zaprla volišč. Sami so očitke zavrnili, češ da so zaprli toliko volišč, kot jim je uspelo.
Puigdemont v Bruslju: Nisem tu, da bi zahteval azil
31. okt. 2017 13:23 Osveženo: 18:03 / 31. 10. 2017
Odstavljeni katalonski predsednik Carles Puigdemont je v torek na novinarski konferenci v Bruslju dejal, da bo spoštoval rezultate regionalnih volitev v Kataloniji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke