Reporter
E-novice
Digitalna naročnina
Reporter
Naroči

Protestniki v Burkini Faso opustošili parlament


Razjarjeni protestniki v Burkini Faso so danes vdrli v parlament in zanetili požar, s čimer so izrazili nasprotovanje načrtom, ki bi predsedniku države Blaiseju Compaoreju omogočili podaljšanje njegove že 27 let trajajoče vladavine.

2014-10-30T140852Z_44736347_GM1EAAU1PFC01_RTRMADP_3_BURKINA-POLITICS.JPG
Reuters

STA
 

Velikost pisave

Manjša
Večja
 

Množica ljudi je prebila varnostni obroč okrog parlamenta v prestolnici Ouagadougou in vdrla v poslopje ter začela pustošiti po pisarnah. Na ulicah so prav tako zažigali avtomobile. V kaosu je umrl en moški. Več tisoč protestnikov je vdrlo tudi v poslopje državne televizije RTB, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Do nasilja je prišlo, tik preden naj bi poslanci glasovali o sporni zakonodaji, s katero bi podaljšali predsednikovanje Compaoreja. A vlada je sedaj odpovedala glasovanje, ni pa znano, ali je to le začasen ukrep ali ne.



V državi je bilo napeto že v dneh pred današnjim predvidenim glasovanje o ustavnih spremembah, s katerimi bi lahko sedanji predsednik ponovno kandidiral na novembrskih volitvah in se potegoval za novi petletni mandat. Že v sredo so v prestolnici Burkine Faso potekali množični protesti, dan pred tem pa so izbruhnili ulični spopadi med množičnim shodom, ki je bil uperjen proti ustavnim spremembam.

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.



Evropska unija je vlado Burkine Faso pozvala, naj umakne predlog, saj da bi te spremembe lahko ogrozile stabilnost, razvoj in demokratični napredek države. Razmere v Burkini Faso pozorno spremljajo v več afriških državah, saj se najmanj štirje državni voditelji pripravljajo ali razmišljajo o podobnih spremembah za podaljšanje vladavine, med drugim v Burundiju in Demokratični republiki Kongo.

Campaore se je z udarom leta 1987 s 36 leti zavihtel na oblast v državi in tam vztraja vse do danes. Od leta 1991 je bil štirikrat izvoljen za predsednika - dvakrat za sedemletni mandat, dvakrat pa za petletni.



Leta 2005 so uvedli ustavno omejitev predsedniških mandatov, Compaore pa se bliža koncu svojega drugega petletnega mandata.

Ključne besede
Reporter

Ostanite obveščeni


Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.

REPORTER MEDIA, d.o.o. © 2008-2025

 

Vse pravice pridržane.