Revija Reporter
Svet

Primer Litvinenko št. 2: Rusija zavrača vpletenost v zastrupitev bivšega ruskega vohuna na Otoku

STA

6. mar. 2018 14:57 Osveženo: 15:03 / 06. 3. 2018

Deli na:

Skripal na ruskem sodišču.

Twitter

Ruske oblasti so danes sporočile, da nimajo nobenih informacij v zvezi z nekdanjim ruskim vohunom Sergejem Skripalom, ki so ga našli nezavestnega v britanskem Salisburyju in je v kritičnem stanju. Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov je ob tem dejal, da je Moskva pripravljena sodelovati v preiskavi.

"Obveščeni smo o tej tragični situaciji, vendar nimamo informacij, kako bi lahko prišlo do tega, s čim se je ukvarjal," je dejal Peskov.

Britanski zunanji minister Boris Johnson je danes dejal, da bo Velika Britanija ustrezno in odločno odgovorila, če bo ugotovila, da za domnevno zastrupitvijo stoji kakšna država. "Vladam po svetu sporočam, da noben poskus odvzema nedolžnega življenja na britanskih tleh ne bo ostal nesankcioniran in nekaznovan," je v parlamentu opozoril Johnson, ki je dodal, da primer spominja na smrt bivšega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka.

Britanska policija poskuša ugotoviti, kateri snovi sta bila izpostavljena 66-letni Skripal in 33-letna ženska, ki so ju v nedeljo našli nezavestna na klopi v nakupovalnem središču v Salisburyju. Oba sta v kritičnem stanju v bolnišnici v tem mestu.

Britanski mediji so danes razkrili tudi identiteto nezavestne ženske. Gre za Skripalovo hčer Julijo.

Po poročanju BBC sta zaradi "blagih simptomov" zdravniško pomoč poiskala tudi dva policista, ki preiskujeta primer.

Policija je po incidentu preventivno zaprla bližnjo restavracijo Zizzi, poroča BBC.

66-letni upokojeni polkovnik Skripal je bil zaradi vohunjenja za Veliko Britanijo leta 2006 na vojaškem sodišču v Rusiji obsojen na 13 let zapora.

Bil je častnik ruske vojaške obveščevalne službe, obsojen pa je bil izdaje, ker je od 90. let prejšnjega stoletja britanski obveščevalni službi MI6 proti plačilu posredoval informacije o identiteti ruskih tajnih agentov, ki so pod krinko delovali v Evropi. Takrat so mu tudi odvzeli čin.

Leta 2010 ga je Moskva skupaj s še tremi zaporniki izpustila v zameno za 10 ameriških vohunov, nato pa se je zatekel v Veliko Britanijo.

Britanski mediji incident primerjajo z zastrupitvijo bivšega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka z radioaktivnim polonijem 210 leta 2006 v Londonu. Strup je zaužil s čajem, ki ga je spil v londonskem hotelu Millennium. Med umiranjem je obtožil Rusijo, da je naročila njegov umor, a njegova smrt ostaja uganka. Britanska preiskava je ugotovila, da je umor verjetno odobril ruski predsednik Vladimir Putin, kar Moskva zanika.