Revija Reporter
Svet

Pri vojaških izdatkih velesil še vedno prednjačijo ZDA s 640 milijardami letno

STA

15. apr. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vojaški izdatki po svetu so se lani že drugo leto zapored zmanjšali, predvsem na račun manjših izdatkov ZDA. So se pa v nekaterih drugih regijah povečali, predvsem na Kitajskem, v Rusiji in Savdski Arabiji. ZDA kljub vsemu med vsemi državam namenijo največ za vojaške izdatke, in sicer 640 milijard dolarjev, poročajo tuje tiskovne agencije.

V ZDA so se tako lani vojaški izdatki zmanjšali za 7,8 odstotkov, po svetu pa za 1,9 odstotka, razkriva včeraj objavljeno poročilo Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri) iz Stockholma. Sipri ocenjuje, da so bili lani vojaški izdatki po svetu težki 1750 milijard ameriških dolarjev, kar je za 1,9 odstotka manj kot leta 2012, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Povečanje vojaških izdatkov v državah s hitro rastočim gospodarstvom in državah v razvoju se nespremenjeno nadaljuje. V številnih primerih je to naravna posledica gospodarske rasti ali varnostnih potreb, v nekaterih primerih pa gre tudi za zapravljanje virov, prevlado avtokratskega režima ali regionalno oborožitveno tekmo," je dejal strokovnjak Siprija Sam Perlo-Freeman.

Kitajska je lani za vojsko namenila 188 milijard dolarjev, Rusija 98,8 milijarde dolarjev in Savdska Arabija 67 milijard dolarjev. Za ZDA so se tako te države uvrstila na drugo, tretje oziroma četrto mesto. Med prvo deseterico so se znašle še Francija, Velika Britanija, Nemčija, Japonska, Indija in Južna Koreja.

Savdska Arabija je za vojaške izdatke namenila za 14 odstotkov več in je prehitela Veliko Britanijo, Francijo in Japonsko. Največji skok je bil v Iraku, kjer so se sredstva za vojaške izdatke povečala za 27 odstotkov. Na črni celini so se skupno vojaški izdatki povečali za 8,3 odstotka, v Aziji pa zmanjšali za 3,6 odstotka.

Sipri je kot neodvisno fundacijo leta 1966 ustanovil švedski parlament.