Prebivalci Pivške kotline nasprotujejo mednarodni vojaški vaji Adriatic Strike 2014
3. jun. 2014 8:53 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Prebivalci Pivške doline so pred začetkom mednarodne vojaške vaje na tem območju vojakom Oboroženih sil ZDA, ameriškemu veleposlaniku v Sloveniji Josephu A. Mussomeliju in še nekaterim drugim poslali pismo, v katerem jih obveščajo o njihovem nasprotovanju različnim vojaškim aktivnostim na vadišču Poček.
Kot navajajo v pismu, večina prebivalstva ni naklonjena vojaški uporabi tega prostora, saj predstavlja grožnjo pitni vodi, okolju, zaščitenim živalskim in rastlinskim vrstam, pa tudi grožnjo zdravju ljudi, oviranje dejavnosti in motenje bivanja.
Poudarili so tudi, da je država s prostorskim načrtom potrdila vojaški poligon OSVAD Postojna pred kratkim, in sicer 5. marca letos. To pa je storila "kljub negativnim mnenjem stroke s področja varovanja voda, pitne vode in gozdov, kljub večletnemu nasprotovanju različnih društev, organizacij, kljub več kot 17.000 državljanom, ki so leta 2011 podpisali Peticijo za Pivško kotlino brez streljanja, kljub negativnim mnenjem prizadetih občin in kljub posvetovalnemu referendumu, ki ga je občina Postojna razpisala že v letu 2000". V pismu še menijo, da je pravna podlaga sprejetega načrta zakonsko sporna in jo bo potrebno še preverjati.
Kot opozarjajo, se vojaška vaja izvaja v neposredni bližini naselij, na zavarovanem območju NATURA 2000, na območju virov kakovostne pitne vode za prebivalce več občin v okolici, na območju Krasa ter na območju, katerega večji del je v zasebni lasti okoliških prebivalcev, ki v času izvajanja vojaških vaj ne morejo do svojih zemljišč.
Opozorili so še, da je v času izvajanja vojaških vaj z letalsko podporo močno ovirano delovanje letališča Postojna in tudi letališča Portorož.
S problematiko so seznanili tudi poveljnika letalskih sil zveze Nato in poveljnika ameriških letalskih sil v Evropi in Afriki generala Franka Gorenca, ki se je prejšnji teden mudil v Pivki. Mussomeli je za STA dejal, da se s podobnimi protesti srečujejo tudi v ZDA, zato bi se moralo ministrstvo za obrambo več pogovarjati z domačini in najti nek skupen kompromis.
Ob robu obiska v Parku vojaške zgodovine v torek je slovenski minister za obrambo Roman Jakič dejal, da imajo kontakte z domačini v Pivški kotlini. "Vsa srečanja, ki se odvijajo, so v duhu tega, da se najde neka kompromisna rešitev. Slovenska vojska naj zato strokovno odgovori na vprašanje, zakaj tovrstne vadbe potrebujejo - vojska si želi, da vadišče Poček ostane to, kar je bilo dolga desetletja, to je vadišče. Po drugi strani pa razumem ljudi, ki si ne želijo, da jim nad glavami preletavajo vojaška letala in da se na tem območju strelja," je dejal Jakič.
Opozoril je še, da bodo morali slovenski vojaki v primeru prepovedi uporabe vadišča Poček na usposabljanje pač v tujino, kar pa bo zahtevalo dodatna finančna sredstva.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke