Revija Reporter
Svet

Preiskovalci na kraju strmoglavljenja v Ukrajini našli nove posmrtne ostanke

STA

2. avg. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Več deset mednarodnih preiskovalcev je včeraj prvič prišlo na prizorišče strmoglavljenja malezijskega potniškega letala na vzhodu Ukrajine. Kljub spopadom v bližini so našli nove posmrtne ostanke žrtev, ki jih bodo odpeljali na identifikacijo na Nizozemsko. Medtem so začele veljati gospodarske sankcije EU proti Rusiji zaradi ukrajinske krize.

Na prizorišču na vzhodu Ukrajine, kjer je 17. julija strmoglavilo malezijsko potniško letalo z 298 ljudmi na krovu, je 70 strokovnjakov z Nizozemske in Avstralije včeraj našlo še nekaj posmrtnih ostankov žrtev, je sporočila nizozemska vlada. Posmrtne ostanke so odpeljali s seboj.

Na Nizozemsko, ki je v strmoglavljenju izgubila 193 svojih državljanov, so od skupno 298 žrtev na identifikacijo prepeljali posmrtne ostanke že več kot 200 žrtev. Ostale morajo še najti.

70 policijskih preiskovalcev na prizorišču išče ostanke letala in žrtev. Strokovnjaki bodo tudi začeli mednarodno preiskavo o strmoglavljenju letala, ki je bilo najverjetneje sestreljeno.

Manjša skupina preiskovalcev je kraj strmoglavljenja obiskala že v četrtek po enotedenskih mednarodnih diplomatskih prizadevanjih. Po navedbah avstralskega premierja Tonyja Abbotta so tudi oni našli nekaj posmrtnih ostankov potnikov letala.

Preiskovalci prej niso mogli na prizorišče strmoglavljenja, ker na območju potekajo siloviti spopadi med proruskimi separatisti in ukrajinskimi silami, pa tudi zaradi omejitev, ki so jih postavili uporniki.

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je avstralskemu in nizozemskemu premierju, Abbottu in Marku Rutteju, po telefonu zagotovil, da bodo preiskovalci odslej lahko vsak dan obiskali prizorišče strmoglavljenja. Nizozemska policija, ki vodi misijo, sicer ocenjuje, da so razmere na terenu zelo nestabilne.

Tako so se tudi v petek nadaljevali spopadi na območju. Po navedbah ukrajinske vojske je bilo v noči na petek v zasedi proruskih separatistov v kraju Šahtarsk 25 kilometrov od kraja strmoglavljenja letala ubitih 14 ljudi, med njimi najmanj deset ukrajinskih vojakov.

Še 13 vojakov je bilo ranjenih, enajst pa jih pogrešajo. Do spopadov je prišlo, potem ko se je iztekla enodnevna prekinitev ognja, ki jo je Kijev razglasil v četrtek, da bi preiskovalci lahko končno prišli do kraja strmoglavljenja letala.

Tako uporniki kot Kijev so se sicer zavezali, da bodo mednarodnim preiskovalcem omogočili varen dostop do mesta strmoglavljenja letala, Kijev se je ob tem zavezal, da se ne bodo spopadali v bližini tega kraja. Drugod na vzhodu Ukrajine pa so vladne sile nadaljevale operacijo proti upornikom.

Ukrajinska vojska in proruski separatisti so se sicer v okviru kriznih pogajanj v Minsku v četrtek dogovorili za medsebojno izmenjavo 20 zapornikov. Pogovore, na katerih so sodelovali predstavniki Ukrajine, Rusije, Ovseja in upornikov, bodo predvidoma nadaljevali naslednji teden.

Začele pa so veljati gospodarske sankcije, ki jih je Evropska unija uvedla proti Rusiji zaradi ravnanja v ukrajinski krizi. Sankcije obsegajo omejitev dostopa ruskih bank v večinski državni lasti do evropskih kapitalskih trgov, embargo na orožje, prepoved izvoza blaga za dvojno uporabo in tehnologije za vojaško uporabo ter omejitev izvoznih dovoljenj za proizvode za pridobivanje nafte. Plinski sektor je izvzet.

Gre za prve gospodarske sankcije EU proti Rusiji, ki naj bi ruskemu gospodarstvu in gospodarstvu članic EU povzročilo za več deset milijard škode v letošnjem in prihodnjem letu.

Rusija je že zagrozila s protisankcijami, je pa v odgovor na sankcije EU v sredo že uvedla prepoved uvoza poljskega sadja in zelenjave v Rusijo. Poljski minister za kmetijstvo Marek Sawicki je zato od EU zahteval odškodnino za izgube, ki jih bo država utrpela zaradi prepovedi. O višini finančne odškodnine za državo, ki je med drugim največja svetovna izvoznica jabolk, pa se je Poljska po njegovih besedah pripravljena pogajati.