Italijanske in malteške oblasti so v soboto okoli polnoči prestregle klic na pomoč z ribiške ladje z migranti. Italijanska mornarica je k njej poslala portugalsko tovorno ladjo King Jacob, ki se je nahajala v bližini. Ko se je slednja bližala, so jo prestrašeni migranti skušali opozoriti na svojo prisotnost, pri čemer so se nagnetli na eno stran plovila ter ga tako prevrnili.
Do brodoloma je prišlo kakih 200 kilometrov južno od obale italijanskega otoka Lampedusa in okoli 100 kilometrov od libijske obale.
Po navedbah tiskovne predstavnice Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) Carlotte Sami je nesrečo preživelo le 28 ljudi, slednji pa so ocenili, da je bilo skupno na ladji več kot 700 ljudi. Malteški premier Joseph Muscat je kasneje povedal, da reševalci skušajo najti preživele med trupli, plavajočimi na vodi.
"To bi lahko bila največja tragedija, ki se je kadar koli zgodila v Sredozemlju. Umrli so otroci, ženske in moški," je poudaril Muscat.
Na kraju nesreče morebitne preživele išče 20 ladij italijanske obalne straže in mornarice, malteških oblasti in evropske misije Triton. Prav tako v reševanju sodelujejo letala in helikopterji. Uradni podatki Italije še vedno navajajo, da so doslej iz vode potegnili 24 trupel.
Če bo število smrtnih žrtev potrjeno, se bo ta tragedija zapisala v zgodovino kot največja nesreča kake ladje z migranti v Sredozemlju doslej. Doslej je za najhujšo nesrečo veljala tista pri Malti septembra lani, ko je utonilo okoli 500 migrantov. Takrat so tihotapci z ljudmi namerno potopili ladjo, ko so skušali tiste na krovu prisiliti, da presedejo v manjše plovilo.
Evropa je nad novo migrantsko tragedijo pretresena. Papež Frančišek je v rednem nedeljskem nagovoru vernikov na Trgu sv. Petra v Vatikanu svetovne voditelje pozval k odločnemu ukrepanju. "To so moški in ženske kot mi, bratje, ki iščejo boljše življenje," je dejal.
Italijanski premier Matteo Renzi je govoril o masakru v Sredozemlju. "Kako lahko človek pri toliko truplih ostane brezbrižen?" je vprašal.
Italija je v preteklosti že večkrat opozorila, da je velik naval beguncev preveliko breme za eno samo državo. Na evropski ravni je pozvala države k pomoči, vendar večjih premikov doslej ni bilo.
Renzi je danes vzpostavil stike z evropskimi partnerji in se zavzel za pripravo izrednega vrha EU o tej temi že v prihodnjem tednu. Italijansko notranje ministrstvo je ob tem sporočilo, da je od začetka letošnjega leta v Italijo prispelo 23.556 migrantov, do konca leta pa naj bi številka presegla 200.000.
Županja Lampeduse Giusi Nicolini računa na nove tragedije. "Sredozemsko morje je postalo pokopališče, Italija pa je prepuščena sama sebi," je opozorila.
Italija je konec lanskega leta končala operacijo Mare nostrum, v kateri je aktivno iskala in reševala morebitne migrante na Sredozemskem morju. Evropskih partnerjev namreč ni uspela prepričati, da bi ji pomagali nositi breme devetih milijonov evrov stroška operacije mesečno.
Akcijo Mare nostrum je delno zamenjala precej manjša evropska operacija, imenovana Triton, ki pa razpolaga s precej manj sredstvi in tudi človeškimi silami.
K srečanju ministrov držav članic EU za notranje in zunanje zadeve je po novi tragediji pozval francoski predsednik Francois Hollande. Zavzel se je za okrepitev nadzora na Sredozemskem morju tako z morja kot iz zraka.
S tem se strinja tudi španski premier Mariano Rajoy, ki je EU pozval, naj stori več za preprečitev tovrstnih nesreč, in poudaril, da se s tovrstnimi tragedijami nobena država ne more spopasti sama. "Odgovor mora priti s strani Evrope in zgolj besede niso več dovolj," je menil španski premier.
Evropska komisija je v uradnem sporočilu zapisala, da je užaloščena zaradi današnje tragedije, pa tudi zaradi tragedij v preteklih dneh. "Situacija je skrajna, zato morajo biti naša dejanja pogumna," so zapisali.
Komisija je ponovila, da je težavo potrebno nasloviti pri njenih koreninah - torej v državah, iz katerih prihajajo migranti - in da je zato potrebno sodelovanje s tretjimi državami. S tem ciljem bodo pripravili srečanje zunanjih in notranjih ministrov EU. Kdaj bo sestanek, niso sporočili.
Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini pa je sporočila, da bodo po tragediji zunanji ministri v ponedeljek razpravljali tudi o migracijah. "Vsi skupaj moramo reševati življenja, tako kot moramo vsi skupaj zaščiti naše meje in se boriti proti trgovini z ljudmi," je dejala. Pozvala je, da tega vprašanja članice EU ne prepuščajo samo južnim članicam unije.
Visoki komisar ZN za begunce Antonio Guterres je ocenil, da tragedija potrjuje, kako nujno je vzpostaviti "močno operacijo reševanja na morju" in oblikovati zakonite poti za vstop v Evropo.
Nevladna mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International je evropske vlade pozvala k sprejemu odgovornosti za zmanjšanje reševalnih ekip v Sredozemlju. "Priča smo tragediji osupljivih razsežnosti, ki jo je povzročil človek," je dejal prvi mož AI za Evropo in Srednjo Azijo, John Dalhuisen.
"Globoko šokirana" je nad tragedijo tudi predsednica Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Anne Brasseur. "Storiti moramo vse, da preprečimo ponovitev teh dram," je sporočila.