Po komisarjevih besedah sta zaprtje taborišča in premestitev migrantov nujna, da bi v bližajoči se zimi preprečili hudo humanitarno krizo.
Prenatrpano taborišče blizu meje s Hrvaško sestavljajo šotori, ki jih ni mogoče ogrevati. Kot so v razpravi poudarjali tako evroposlanci kot komisar, v migrantskem centru tudi ni tekoče vode, stranišč in elektrike.
Po besedah Avramopulosa je Vučjak povsem neprimeren za bivanje, življenje in zdravje ljudi v njem pa sta ogrožena. V Bruslju zato po njegovih besedah od BiH pričakujejo nujne ukrepe, s katerimi bi preprečili nadaljnje poslabšanje razmer. Komisar je še povedal, da je Evropska komisija BiH namenila deset milijonov evrov in da od regionalnih in lokalnih oblasti pričakuje, da bo kar najbolje uporabila denarno in tehnično pomoč.
Mnogi sodelujoči v razpravi so tudi obsodili nezakonito vračanje prosilcev za azil na hrvaški meji ter Evropsko komisijo pozvali, naj razišče številne navedbe o nasilju hrvaških policistov nad posamezniki, ki skušajo na Hrvaškem zaprositi za azil. "Nad migranti in begunci ne sme biti fizičnega nasilja," je poudaril tudi komisar Avramopulos.
Evropski poslanec iz Slovenije Franc Bogovič (EPP/SLS) je v razpravi opozoril, da je Slovenija od Bihača oddaljena samo dan hoje migrantov, zato je pritisk, ki se prenese preko hrvaško-bosanske na slovensko državno mejo zelo velik. Po njegovem je zato nujno prekiniti tihotapske poti, ki so gonilo tega migrantskega toka, s Frontexom pa pomagati Bosni in Hercegovini.
Milan Zver (EPP/SDS) pa je bil v Bruslju med drugim kritičen do odziva Evropske unije v povezavi z migracijami in ocenil, da zaradi neustreznega odziva balkanska pot realno obstaja, prav tako pa tudi drugi problemi, povezani z nezakonitimi migracijami. Menil je še, da je treba nezakonitim migrantom in tihotapcem dati jasen signal, da v EU nezakonite migracije niso niti zaželene niti dovoljene, piše v njegovem sporočilu za javnost.
Center v Vučjaku leži v bližini nekdanje deponije odpadkov in minskega polja in je že vse od nastanka junija tarča kritik zaradi neprimernih pogojev za bivanje. Mestne oblasti v Bihaču migrante iz Vučjaka nameravajo premestiti v nov sprejemni center, ki naj bi ga vzpostavili v kraju Lipa 22 kilometrov od mesta.
Bihać je postal ključna tranzitna točka za migrante in begunce, ki želijo doseči zahodno Evropo. Vsi tako poskušajo čim prej vstopiti na sosednjo Hrvaško.
Glede na ocene v Bosni in Hercegovini trenutno živi med 6000 in 8000 beguncev in migrantov, večina v unsko-sanskem kantonu. Zaradi pomanjkanja nastanitvenih kapacitet jih skoraj polovica živi izven temu namenjenih območij. Približno 3300 jih je nastanjenih v petih začasnih sprejemnih centrih, ki jih financira EU.
Pozivi k zaprtju migrantskega centra Vučjak v Bosni
14. nov. 2019 16:15 Osveženo: 16:15 / 14. 11. 2019
Evropski poslanci so se danes na plenarnem zasedanju v Bruslju zavzeli za zaprtje migrantskega centra Vučjak v Bosni in Hercegovini ter premestitev migrantov v primerne sprejemne centre. K temu je v razpravi v Evropskem parlamentu oblasti v BiH pozval tudi evropski komisar za migracije in notranje zadeve Dimitris Avramopulos.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke