nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Posthumno je izšla knjiga urednika časnika Charlie Hebdo Charba

Deli na:
Posthumno je izšla knjiga urednika časnika Charlie Hebdo Charba

Foto: Reuters

Posthumno je izšla knjiga, ki jo je napisal nekdanji urednik francoskega satiričnega časopisa Charlie Hebdo Stephane Charbonnier - Charb, ki je umrl med januarskim pokolom na uredništvu časnika. V delu je Charbonnier med drugim pisal o tem, da je boj proti rasizmu nadomestil zgrešen boj proti islamofobiji, je poročal britanski BBC.

Charbova knjiga je v angleščini naslovljena An Open Letter to the Fraudsters of Islamophobia who Play into Racists' Hands (Odprto pismo goljufom islamofobije, ki delujejo v prid rasistov). V njej je avtor branil pravico do smešenja religij. S pisanjem je zaključil dva dni pred smrtjo.

Delo je hkrati zagovor uredniške politike Charlie Hebdoja in hkrati napad na kritike časopisa. "Predpostavka, da se lahko smejiš vsemu z izjemo določenih pogledov na islam, ker so muslimani veliko bolj občutljivi od ostalih - kaj je to, če ne diskriminacija," se je spraševal avtor.

V terorističnem napadu na uredništvo Charlie Hebdo, ki je šokiral Francijo in Evropo, sta brata Said in Cherif Kouachi ubila 12 ljudi, med katerimi je bil tudi Charbonnier. Charb je prejel številne grožnje s smrtjo, po tem, ko je časnik leta 2006 objavljal strip, v katerem je nastopal prerok Mohamed.

Prvič je Charlie Hebdo izšel že teden dni po napadu, na naslovnici pa je bil upodobljen užaloščen prerok Mohamed z napisom "Je suis Charlie" v rokah, nad njim pa piše "vse je oproščeno". V več muslimanskih državah je naslovnica sprožila proteste.