Revija Reporter
Svet

Policija oblega albansko "kraljestvo konoplje"

STA

25. jun. 2015 10:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Albanska policija je poslala več kot 400 policistov v vas Lazarat na jugu Albanije, ki zaradi praktično industrijske proizvodnje marihuane velja za "kraljestvo konoplje". Za racijo so se odločili po sredinem incidentu, ko je bil v strelskem obračunu s tamkajšnjimi kriminalci ubit policist, še dva pa sta bila resno ranjena.

Policiste v današnji raciji spremljajo tudi vojaški helikopterji, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Preganjajo sicer 21 osumljencev, ki so policiste, ko so skušali v sredo vstopiti na njihovo območje, napadli s strojnicami in celo protitankovskimi raketami.

Kot poroča srbska tiskovna agencija Tanjug, je albanska policija že prijela 11 osumljencev za napad, v katerem je bil v sredo ubit en pripadnik posebnih enot policije, nekdanji vojak, ki je služil tudi na Natovi misiji v Afganistanu. Ranjena sta bila še dva policista, ki pa nista v smrtni nevarnosti, še poroča AFP.

Albanska policija se je za nadzor Lazarata z lokalnimi kriminalnimi skupinami spopadla že pred letom dni. Spopadi so tedaj trajali pet dni. A kriminalci so zdaj ponovno vzpostavili nadzor nad območjem in obnovili proizvodnjo mamil.

Glede na ocene italijanske policije se v Lazaratu letno proizvede okoli 900 ton marihuane, ki na črnem trgu dosega vrednost 4,5 milijarde evrov. To je enako tretjini bruto domačega proizvoda Albanije, še navaja AFP.