Muslimani, judi in kristjani bi morali imeti po besedah Frančiška enake pravice. "Svoboda vere in mnenja, ki je zagotovljena vsem, poraja prijateljstvo in je znak miru," je po srečanju z Erdoganom in turškim premierom Ahmetom Davutoglujem dejal papež.
"Na žalost smo danes priče velikim konfliktom. Še posebej v Siriji in Iraku teroristično nasilje ne kaže nikakršnih znakov pojemanja," je opozoril Frančišek. V boju za končanje fundamentalizma in terorizma bi po njegovem prepričanju lahko pomembno vlogo odigral medverski in medkulturni dialog, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Dejal je tudi, da ima svet moralno dolžnost pomagati Turčiji, ki gosti 1,6 milijona sirskih beguncev. Izpostavil je sicer ključno nalogo, ki jo ima v tem konfliktu Turčija. "Turčija ima prek svoje zgodovine, geografske lege in pomena v regiji veliko odgovornost," je poudaril po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Erdogan je priložnost medtem izkoristil za svarilo pred po njegovih besedah vse bolj izraziti islamofobiji v svetu. Ta bi lahko še bolj razdelila muslimane in kristjane, je opozoril. "Islamofobija narašča resno in hitro. Skupaj se moramo boriti proti grožnjam za naš planet - nestrpnosti, rasizmu in diskriminaciji," je dejal.
Papežev obisk spremljajo strogi varnostni ukrepi. V Ankari za varnost skrbi 2700 policistov, njihovo število pa bo danes in nedeljo, ko se bo podal v Carigrad, naraslo na 7000. Na ulicah ni opaznih množic, kakršne ponavadi spremljajo obisk poglavarja rimskokatoliške cerkve.
Frančišek je sicer prvi tuji državnik, ki ga Erdogan gosti v svoji novi luksuzni palači. Ta šteje 1000 sob, stala je približno 500 milijonov evrov in je za mnoge sporna.
To je Frančiškovo šesto potovanje v tujino, osredotočeno pa je na krepitev vezi s pravoslavno cerkvijo, ki je s katoliško v razkolu od leta 1054. Papež se bo v nedeljo, zadnji dan obiska, v patriarhalni cerkvi sv. Jurija v Carigradu pridružil praznovanju goda sv. Andreja, zavetnika pravoslavnega sveta.
Frančišek in carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej I. bosta v nedeljo podpisala tudi skupno izjavo, to pa bo že njuno drugo srečanje letos, potem ko sta bila maja skupaj v Jeruzalemu.
V Carigrad bo Frančišek dopotoval danes, ko bo obiskal Hagio Sofijo, nekdaj največjo krščansko cerkev, ki so jo po otomanskem zavzetju Konstantinopla leta 1453 spremenili v mošejo, od leta 1935 pa je muzej. Obiskal bo tudi Modro mošejo, kar v Vatikanu označujejo kot pomembno gesto za medverski dialog, ter daroval mašo v katoliški katedrali svetega Duha.
Papež se je v Turčiji zavzel za versko svobodo
29. nov. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Papež Frančišek je na včerajšnjem obisku v Turčiji izpostavil velik pomen verske svobode. Menil je tudi, da bi lahko v boju proti fundamentalizmu in terorizmu veliko vlogo odigral medverski dialog. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je medtem opozoril na vse bolj prisotno islamofobijo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke