Revija Reporter
Svet

Panika v Katarju: ljudje drejo v trgovine in si kopičijo zaloge hrane

Reporter, STA

6. jun. 2017 11:33 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Med prebivalci Katarja je zaradi prometne blokade zavladal precejšen strah, mnogi si že kopičijo zaloge hrane.

Katarski zunanji minister je danes sredi diplomatske krize pozval k odkritemu in poštenemu dialogu in vztrajal, da bodo vezi z ZDA ostale močne. Več arabskih držav je namreč v ponedeljek prekinilo diplomatske odnose in prometne povezave s Katarjem, češ da podpira terorizem v regiji.

Katar je že v ponedeljek vztrajal, da so obtožbe lažne, pri usklajenem delovanju Savdske Arabije, Združenih arabskih emiratov, Bahrajna, Egipta, Jemna in Maldivov pa da gre za kršitev njegove suverenosti.

Med prebivalci Katarja je zaradi prometne blokade zavladal precejšen strah, mnogi si že kopičijo zaloge hrane. Država je namreč sila odvisna od uvoza hrane in večine drugih dobrin, ki v državo najlažje pridejo preko kopenske povezave s Savdsko Arabijo, ki pa je zdaj prekinjena.

Zunanji minister države Šejk Mohamed bin Abdulrahman Al Tani je danes pozval k "odkritemu in poštenemu dialogu", s pomočjo katerega bi razrešili krizo. Kot je zagotovil v govoru, ki ga je prenašala televizija Al Džazira s sedežem v Dohi, Katar ne bo stopnjeval napetosti.

Združeni arabski emirati so medtem danes branili odločitev o prekinitvi odnosov. Sprejeli naj bi jo po letih provokacij, posvetovanj in potrpežljivosti, je v ponedeljek zvečer prek Twitterja sporočil zunanji minister Anvar Karkaš.

Gre za zavrnitev politike, ki spodkopava varnost in stabilnost v regiji, je sporočil in dodal, da je mogoče konflikt rešiti le, če se bo spremenila škodljiva politika Katarja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Katar je tudi star zaveznik ZDA, ki pa nanj gledajo z nekoliko dvoma zaradi popustljivosti do skupin, kot sta palestinsko gibanje Hamas in Muslimanska bratovščina. Katarski zunanji minister je odnose z ZDA danes označil za zapletene, a po njegovih besedah ne bodo utrpeli škode.

"Naš odnos z ZDA je strateški," je dejal minister. "O določenih stvareh se ne strinjamo, a področij sodelovanja je več kot tistih, ki povzročajo spore," je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Za rešitev krize si prizadeva tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je po poročanju državne tiskovne agencije Anadolu opravil že več telefonskih pogovorov z regionalnimi voditelji. Stika pa ni vzpostavil z Združenimi arabskimi emirati, ki naj bi bili vodilni pri ofenzivi proti Katarju, niti z Egiptom, s katerim Ankara nima celovitih diplomatskih odnosov.

Vpletene arabske države so s Katarjem prekinile diplomatske odnose ter kopenske, zračne in morske prometne povezave. Katarskim državljanom so dale na voljo dva tedna, da zapustijo države, svojim državljanom pa prepovedale potovanja v Katar. Združeni arabski emirati in Egipt so tudi izgnali katarske diplomate in jim za odhod dali na razpolago 48 ur.