"Zdaj ocenjujemo, da med prečkanjem ZDA ali preletom ZDA ni zbiral podatkov," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona Pat Ryder. Dodal je, da so ZDA "sprejele ukrepe za ublažitev" zbiranja obveščevalnih podatkov z balonom, vendar ni pojasnil, kaj je s tem mislil.
Kitajski balon je od konca januarja do začetka februarja letos letel nad ZDA od Aljaske na severozahodu do Južne Karoline na vzhodu. Preletel je občutljive vojaške objekte in sprožil zaskrbljenost, da Peking zbira pomembne obveščevalne podatke.
Predsednik Joe Biden je ukazal sestrelitev balona, kar je opravilo vojaško letalo 4. februarja nad Atlantikom pri Južni Karolini. Ameriška vojska je iz morja pobrala ostanke in jih preučila.
Incident je sprožil nove napetosti v odnosih med Pekingom in Washingtonom, državni sekretar Antony Blinken pa je februarja odpovedal dolgo načrtovano potovanje na Kitajsko, katerega cilj je bil izboljšati dvostranske odnose. Blinken je nato Peking obiskal pred kratkim in obisk so v Washingtonu ocenili kot uspešen.
Kitajska je zanikala, da bi bil balon namenjen zbiranju obveščevalnih podatkov, kar so uvodoma trdili Američani.
Biden je pred dnevi dejal, da kitajski predsednik Xi Jinping niti ni vedel za balon in celoten incident naj bi bil le velika nerodnost.
Panika je bila odveč, kitajski balon nad ZDA ni vohunil
30. jun. 2023 7:44 Osveženo: 8:37 / 30. 6. 2023
Kitajski vohunski balon, ki ga je februarja nad Atlantikom sestrelilo ameriško vojaško letalo, ni zbiral obveščevalnih podatkov, ko je letel čez ZDA, je v četrtek sporočil Pentagon.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke