Turčija skuša utišati neodvisne medije in se tako izogniti kritiki zaradi obsežnih čist po spodletelem poskusu državnega udara v juliju, je danes opozorila nevladna organizacija Human Rights Watch (HRW). Napadi na kritično novinarstvo so se začeli že pred leti, od leta 2014 pa so se še močno zaostrili, navaja poročilo organizacije.
Ameriška organizacija je navedla pogovore s turškimi novinarji, ki opisujejo dušeče ozračje, v katerem delajo, in hitro izginjanje prostora, v katerem lahko poročajo o vprašanjih, ki jih vlada ne želi izpostavljati v javnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Od sredine julija je v Turčiji v skladu z zakonodajo, uvedeno po poskusu državnega udara, ugasnilo 140 medijev in 29 založniških hiš. Brez dela je ostalo več kot 2500 novinarjev in drugih medijskih delavcev.
Zgolj z enim odlokom so turške oblasti ukinile 131 medijev, ki naj bi bili povezani z v ZDA živečim klerikom Fetullahom Gülenom. Ankara slednjega obtožuje načrtovanja udara, čeprav Gülen obtožbe zavrača.
Prav tako so oblasti z ukinitvijo 14 medijev praktično izbrisale vse medije, ki jih je spremljala kurdska manjšina v Turčiji, navaja HRW.
Organizacija je opozorila še na fizične napade na novinarje, vlado je obtožila vmešavanja v uredniško politiko in zaposlovanje.
"Zaprtje 148 novinarjev in medijskih delavcev ter ukinitev 169 medijskih in založniških hiš v času izrednega stanja kaže, kako Turčija namerno zaničuje osnovna načela človekovih pravic in vladavine prava kot osrednjega dela demokracije," je dejal prvi mož HRW za Evropo in osrednjo Azijo Hugh Williamson.
HRW je v času priprave poročila govorila z 61 novinarji, uredniki, odvetniki in aktivisti. Prav tako je pregledala dokumente sodišč, povezane s preganjanjem in zaprtjem novinarjev ter medijskih delavcev.
Turška vlada zagotavlja, da ne napada medijev ali novinarjev. Na tokratno poročilo se Ankara še ni odzvala.
Je pa HRW poročilo objavil le nekaj dni zatem, ko je organizacija Novinarji brez meja Turčijo označila za "največji zapor za medijske poklice na svetu".
Od julija ugasnilo 140 turških medijev, odpuščenih 2500 novinarjev
15. dec. 2016 10:16 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017
Turčija skuša utišati neodvisne medije, kritične do Erdoganove oblasti, trdi Human Rights Watch.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke